YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Baskındağlı

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

28.11.2019 08:33

                Her çocuk kaybedilmeyecek kadar sevimlidir ve değerlidir. Bir vebaldir aynı zamanda bu öğretmenlik sorumluluğunu üstlenmek. Bu süreçte çocuğun hayatına dokunan, geleceğe hazırlayan öğretmenlere çok fazla iş düştüğü bir gerçek. Sadece sınıfına zamanında girip, çıkan, evrak dolduran bir memur olmadığını, öğretmen önce kendi fark etmelidir.

                 Ecdadından aldığı ilhamla önce kendisini kâmil manada yetiştirmelidir. Zira öğretmenliğin iflası, toplumun geleceğimizin iflası demektir. Hal böyle olunca, öğrenci de kendisini yetiştiren o eli öpülesi eğitimci mübarek insana benzemek isteyecek ve işlerde sevgi, saygı, hürmet ortamında daha da kolaylaşacaktır.

                Toplumu yönlendiren, geleceğe hazırlayan öğretmen, eğitim faktörlerinin başında gelir. Eğitimin merkezinde insan var. İnsansız dünya neye yarar ki! Eğitimi en aktif ve sürükleyici unsuru öğretmen. Bilgi üzerine kurulan her iş faydaya dönüşür. Faydasız ilimden Allah’a sığınırız. Eğitimi, bilgiyi faydalı hale getirme sanatı olarak tanımlayanlar da var. İşi bilerek yapmak, özü sözü bir olmaktır.

                Öğretmenlik, öğrenme ve öğrendiklerini başkalarına öğretmen işi. Eskiden muallime , devamlı öğretmekle uğraşan kişi denirdi. Demek ki öğretme işinde devamlılık var. Eğitimin görevi olgun, girişimci, çığır açıcı, atalarını bilen, geçmişini araştıran, kişiliği oluşturmuş insanlar yetiştirmektir.

                Bu duygu ve düşüncelerle ideal nesiller inşa etme gayreti, sevdalı içerisinde olan, toplumun mimarı fedakar, şuurlu, saygı değer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, ahrete göç edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.

                ‘Yalnız şu iki kimseye gıpta edilir: Allah’ın kendisine ihsan ettiği malı hak yolunda tüketen kimse; Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerine hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse.’ (Hadis-i Şerif)

                ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ (Hz Ali)

                ‘Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek vücutta ve ruhtaki güzelliği mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir.’ (Eflatun)

                ‘Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.’ (Nelson Mandela)

                Bütün donanımıyla askere değil de elinde alfabesiyle öğretmene güvenirim’ (Brougham)

                ‘Dünyada her şeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri her şeydir, hem de hiçbir şeydir.’ (Socrates)

                Öğretmenin emeklisi olmaz.

DÜNYAYI KALDIRAN KÜÇÜK DEV ADAM NAİM SÜLEYMANOĞLU

                Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Mestanlı’da doğmuş, Bulgaristan’da Türklere yapılan zulmü dünyaya duyuran kahraman sporcumuz, bu uğurda kendini feda eden Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikâyesini, Bulgar rejiminin baskılarını, zulmünü ve göçü konu alan, bir yıldır çalışması devam eden filmi 22 Kasım 2019 da vizyona girdi.

                Bir önceki belediye başkanımız Sadi Kurtulan ve BALGÖÇ konfederasyon delegesi Hüseyin Aslan’ın davetine icabet ederek Bursa’ya girişte Özdilek Park alış-veriş merkezinde Naim Süleymanoğlu’nun film galasına 22 Kasım 2019 Cuma günü ben de gittim. Saat 19.30-23.00 arası 100 er kişilik10 salonda 1000 kişi aynı anda galayı izledik. Girişler ücretliydi. Çok emek sarf edilerek hazırlanmış olan bu galayı izleyenler duygulu anlar yaşayıp ağladılar, tarihi yeniden yaşadılar.

                Efsanevi halter sporcumuz erişilmesi güç başarılara imza atan Naim Süleymanoğlu, spor kariyerine 49 dünya rekoru, 3 olimpiyat altın madalyası, 6 Avrupa şampiyonluğu sığdıran kahramanımız kendi ağırlığının üç katı ağırlık kaldırabilen sporcu olarak tarihe altın harflerle geçti. Ülkemize güreş dışında olimpiyatlarda altın madalya kazandıran ilk sporcumuzdur.

                Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde1986 yılında cep herkülü kaçırılarak Türkiye’ye getirilmişti.

                Efsane haltercimiz Naim Süleymanoğlu50 yaşında karaciğer yetmezliğinden 18 Kasım 2017 de vefat etti.

                Yunanistan’daki zulmü de dünyaya duyurmaya çalışan ve bir trafik kazasıyla aramızdan ayrılan Dr Sadık Ahmet’in de filminin hazırlanmasını bekliyoruz.

 

                                                                                                                            

Haberler

Gündem

14 Yıl Hapis Cezası Bulunan Şüpheli Yakalandı

Gündem

Güllüce'deki Kazanın Sürücüsüne 5 Yıl Hapis

Gündem

Adım Adım Doğa Projesi İlçede Gerçekleşti

Gündem

Açık Hava Sinemasından Macera Parkuruna İçinde Yok Yok

Dünya

Çalışmalara İlçeden de Arama Ekibi Katıldı

Dünya

Başkan Kanar sert konuştu: “Artık Dikkate Almıyorum”

Gündem

Kum Yüklü Tır Çarşıya Girdi Yol Çöktü

Gündem

Cinayeti Sanığı Baba ve Oğluna 106 Yıl Hapis

Dünya

Öğrencilerden  Örnek  Davranış

Gündem

Demireli ve Karaoğlan'da Öğrenci Yazar Buluşması

Gündem

Girgin'den Dünya Şoförler Günü Mesajı

Gündem

Başkan Kanar'a, Coşkulu Karşılama