YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Baskındağlı

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU

07.08.2019 08:44

 

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU

            Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Karesi Belediyesinin işbirliği ile 02-03-04 Ağustos 2019 tarihlerinde bu yılı 60. sı düzenlenen Kurtdereli Yağlı Pehlivan Güreşlerine 71 başpehlivan, toplamda 1171 pehlivan katıldı.

            Ata sporu güreşe gönül verenler olarak bizler de üç günümüzü Kurtdere’ye ayırdık. 02 Ağustos Cuma günü saat 12.00 sıralarında Kurtdere Köyünde mezarı başında cihan pehlivanı Kurtdereli Mehmet için kuran okundu ve dua edildi. Buradan 1906 yılında yapılmış Kurtdereli Mehmet Camiine gidildi. Kuran, mevlit, kasideler okundu. Balıkesir il müftüsü Ramazan Topcan vaaz etti ve Cuma namazı kılındı. Namaz sonrası köy meydanında herkese etli pirinç pilavı, ayran, höşmerim ikram edildi.

            Saat 15.00 da Kurtdereli er meydanında dualı çayırda yapılan dua ile cazgırın salavatlamasıyla ilk gün minik, teşvik, tozkoparan, deste ve küçük orta boylarında güreşler başladı ve saat 17.00 da sona erdi. Akşamüzeri de şehir merkezinde yürüyüş programı yapıldı.

            03 Ağustos Cumartesi günü tüm boyların pehlivanları ve 71 başpehlivan da ilk tur kuralarını çekerek saat 13.15 te güreşmeye başladılar. Üç tur güreşilen başpehlivanlıkta pazar gününe 16 başpehlivan kaldı.

            Balıkesir valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Okran, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Balıkesir Milletvekilleri, Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, ilçe belediye başkanları, Kırkpınar’ın efsane ağası Seyfettin Selim il çok sayıda güreş ağası, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, İl müftüsü Ramazan Topcan, Esnaf birlikleri, esnaf odaları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları da güreşleri izlemeye gelenler arasındaydılar.

            Kırkpınar davul-zurna ekibi ile Kırkpınar’ın yarın asırlık baş cazgırı Babaeskili Hacı Şükrü Kayabaş ve İznikli Pele Hacı Mehmet Tura ile çırakları 3 gün boyunca yurdun tüm bölgelerinden gelen seyirci ve pehlivanları coşturdular. Çok sayıda TV kanalı da güreşleri canlı yayınladı. 61. Kurtdere güreş ağalığı, 261 000 TL ye işadamı Abdullah Altıntaş’ta kaldı. Balıkesir şehir merkezi ile Kurtdere güreş sahası arası 35 km. Belediye Halk Otobüsleri güreşlere gitmek isteyenleri 3 gün ücretsiz götürüp, getirdiler.

            Güreşlerin haricinde bizler de boş zamanlarımızda Kuvayı Milliye şehri Balıkesir’in ziyaret yerlerini gezdik gördük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 07 Mart 1923 tarihinde Balıkesir’e gelişinde hutbe okuduğu Zağnos Paşa Camiine giderek yatsı namazını kıldık.

            04 Ağustos Pazar sabahı güreşler başladı. 16 başpehlivan 4. tur, çeyrek final, yarı final güreşlerini yaptılar. Ali Gürbüz ile İsmail Balaban başpehlivanlık güreşlerinde finale kadılar.

            Ali Gürbüz; Ali Yanatma, Nedim Gürel, Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Koç’u yenerek finale kaldı.

            İsmail Balaban; Serkan Serttürk, Recep Kara, Turan Balaban, Orhan Okulu, Tanju Gemici’yi yenerek finale kaldı.

            Ali Gürbüz-İsmail Balaban final güreşi saat 17.55 te başladı. Normal süre 40 dakikada yeniş olmayınca, altın puan uygulaması başladı. 6. dakikada saat 18.41 de altın puanı alan Ali Gürbüz 60. Kurtdereli güreşleri şampiyonu oldu. Her iki başpehlivanımızı tebrik ediyoruz.

            31 yı önce 1988 yılında Kurtdereli güreşlerinde Ali Gürbüz’ün babası merhum başpehlivan Recep Gürbüz de birinci olmuştu.

            Büyük organizasyonu gerçekleştiren, üç gün boyunca er meydanında, trükünde, mevlitte, cumada, yürüyüşte, devamlı halkın arasında bulunup, misafirlerle ilgilenen 1970 doğumlu Karesi Belediye Başkanı Sayın Dinçer Orkan’ı bu gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, kendisine ve şahsında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarına da gönülden teşekkür ediyorum.

‘Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürdüm.’ Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet

‘Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum.’  Mustafa Kemal Atatürk

 

 

                                                                                                         

Haberler

Dünya

Çalışmalara İlçeden de Arama Ekibi Katıldı

Dünya

Başkan Kanar sert konuştu: “Artık Dikkate Almıyorum”

Gündem

Kum Yüklü Tır Çarşıya Girdi Yol Çöktü

Gündem

Cinayeti Sanığı Baba ve Oğluna 106 Yıl Hapis

Dünya

Öğrencilerden  Örnek  Davranış

Gündem

Demireli ve Karaoğlan'da Öğrenci Yazar Buluşması

Gündem

Girgin'den Dünya Şoförler Günü Mesajı

Gündem

Başkan Kanar'a, Coşkulu Karşılama

Spor

Uyuşturucuyla Mücadele Turnuvası Sona Erdi

Gündem

Kayıp Çiftçi Sağ Bulundu

Gündem

Kariyer Günlerinin İlk Konuğu Başkan Kanar Oldu

Gündem

Engelli Kursiyerler Gölyazı'yı Gezdi