YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Baskındağlı

GENÇLİĞİ OLMAYAN BİR MİLLETİN GELECEĞİ DE OLMAZ

12.11.2018 18:19

 

            Gençlik bir milletin geleceği ve güç kaynağıdır. Bunun için toplum, kendi geleceğini garanti altına almak, milli ve manevi değerlerini yükseltip geliştirmek maksadıyla bilgili, görgülü, çalışkan, üreten, ahlaklı nesiller yetiştirmeye önem vermelidir. Gençliğinin kıymetini bilmeden ömrünü tüketen bir insan pek çok problem ve sıkıntı ile karşılaşır. Bu sıkıntılar hem kendine hem de topluma zarar verir.

            İnsanı geliştiren en önemli husus, değişiklik konusunda verdiği kararları uygulayabilmektir. Biz insanlar, düşündüklerimiz, hayallerimizi gerçekleştirmekteki en büyük engellerin maddi ve manevi sebepler olduğunu bahane ederiz. Hâlbuki hareket hürriyetinin önündeki en büyük engel, zihnimize yerleştirdiğimiz prangalardır.

            Onları oraya biz koyduk. Bir başkası koysaydı çıkarmak kolaydı. Ancak, kendi elimizle yerleştirdiğimiz prangalardan kurtulmak o kadar kolay ve basit olmuyor. Çünkü zihnimize o prangaları koyarken, hangi gerekçeyle koyduysak, kendimizi o gerekçeye uygun bir hayat tarzına da hazırlıyor, alıştırıyor ve yaşatıyoruz. O prangalarda orada paslanıyor ve güçleniyor.

            Hz Mevlana, mesnevide gençlere şu tavsiyelerde bulunuyor: ‘Ne mutlu o kişiye ki gençlik çağını ganimet bilir de borcunu öder (Dini ve insani vazifelerini) yerine getirir. Bedeni sapa sağlamken, yüreğinde de vücudunda da güç ve kuvvet varken bu işi başarır. Çünkü gençlik çağı yemyeşil, taze bir bahçeye benzer; bol bol meyveler verir. Gönül gıdası ye. Gönle gelen ilahi duygularla beslen ki daima genç kalasın. İlahi tecellilerle çehren nurlansın, erguvan çiçeği gibi olsun.’,

            Kendini genç hisseden, her ne yaşta olursa olsun gençtir.

            Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı, bilge lideri Aliya İzzetbegoviç: ‘Rahatlıkla söylenebilir ki Kuran teslimiyetçiliği yasaklamıştır. Çok sayıda sahte büyüklük ve otorite yerine Kuran, sadece tek ve biricik teslimiyeti tesis etmiştir.

            Şimdi, ana babalara ve eğitimcilerimize ne tavsiyelerde bulunabiliriz? Her şeyden evvel, gençlerde bulunan güçleri öldürmemelerini tavsiye edebiliriz. Öyle yapacaklarına, onları yönlendirsin ve belli bir şekle soksunlar, Onların uyuşuğu Müslüman değildir ve ölü birini Islama çevirmenin imkânı yoktur. Müslümanları eğitmek için insanları eğitsinler hem de en mükemmel ve kapsayıcı şekilde. Onlara tevazudan çok adalet hakkında konuşsunlar, kendi yolundan gidecek ve bunun için kimseden izin istemeyecek şeref sahibi bir nesil yetiştirsinler. Çünkü hep aklımızda tutalım. İslam’ın ilerlemesini her türlü ilerlemeyi sakin ve teslimiyetçi kimseler değil, cesur ve itirazcı ruhlu kimsele gerçekleştirecektir.’

            Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş:’Bursa, güzel ve hızlı gelişen bir şehir. Türkiye de çok güçlü bir ülke. Ülkemizin geleceği gençlerimizin elinde. Daha iyi bir Türkiye için gençlerimize de görev düşüyor. Kendilerini geliştiren, hayata en iyi şekilde hazırlana, vizyonu açık bir gençliğe ihtiyacımız var. Gençliğe yatırım geleceğe yatırımdır.

            Gençlik insan hayatının en kıymetli hazinesidir. Gençlik; çalışkanlık, zindelik, cesaret, metanet, heyecan ve kuvvetin mevsimidir. Bir milletin geleceğini bugünden görmek için mucizelere gerek yok. Gençliğe bakmamız yeterlidir. Evet, gençlerimiz geleceğimiz. Ecdadımızı bizlere bırakmak için canlarını hiçe sayarak sahip çıktıkları vatan topraklarına yarın aynı inanç ve ruhla sahip çıkacak olanlar. Gençlerimiz bizim inşa etmek için yoğun emekler sarf ettiğimiz bu ülkenin yarınlarını daha müreffeh hale getirecek.  Büyük ve güçlü Türkiye ideali; Onların, milli ve manevi değerlere bağlılığı, insana ve doğaya saygısı, fikri ve kültürel anlamda donanımlı olmalarına bağlı olarak gerçekleşecektir.

            Gençliği olmayan bir milletin geleceği de olmaz. Gençlerimize; aile, okul, öğretmen ve devlet programıyla sahip çıkalım ve onları ilimle, irfanla, teknolojiyle, milli ve manevi yönden donanımlı olarak yarınlara hazırlamalıyız ki gözümüz arkada kalmasın.

            Rabbimizden niyazımız kalemlerimizi ve sözlerimizi, hep rızasına uygun bir biçimde kullandırmasıdır. Niyetlerimize samimiyet, gayretlerimize bereket, hayatlarımıza istikamet bahşetmesidir.

            Bizler ölüp gideceğiz ama geride bu bıraktıklarımız kalacak. Ne mutlu o insana ki vefat edip gittikten sonra amel defteri kapanmaz, geride bıraktığı hayırlı hizmetler onun defterinde kalemleri son güne kadar hareket ettirir.

            Böyle bahtiyarlardan olma duası ile…

Haberler

Gündem

Burak Gencer Dünya Kupası Seçmelerine Gidiyor

Gündem

Başkan Kanar'dan Paşalar Kazısına Tam Destek

Gündem

Cezaevi 62 Yıl Sonra Kapatıldı

Dünya

İlçede Esnaf Denetimleri Sürecek

Spor

Tepecik Birinci Amatör'de

Gündem

Mustafakemalpaşa'daki Yatırımlar Hızla Sürecek

Gündem

Eğitim Camiası Yıl Sonunu Değerlendirdi

Gündem

15 Milyon yıllık “Paşalar Fil'i Bursa'nın Simgesi Olmaya Aday

Gündem

Atık Lastikleri Yakarken Otları Tutuşturdular

Gündem

Yalıntaş'ın Sultanı “Sarı Fırtına” İsmail Balaban

Gündem

Meşe Fidanları Toprakla Buluştu

Gündem

Yılın Yorgunluğunu Attılar