YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Baskındağlı

İSTANBUL GEZİSİ

04.10.2019 10:10

 

            Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, doğu ile batının karşı karşıya olduğu bir yerde kurulmuş ve şehrin tarihi bir efsane gibidir. İstanbul yedi tepe üzerine kurulmuş olup, şehrin bu yedi tepesi Haliç’in güneyinde kalan asıl İstanbul’dadır. İstanbul surlarının içinde kalan bu yedi tepe şunlardır: 1-Sarayburnu ve Sultan Ahmet, 2-Çemberlitaş Çevresi, 3-Beyazıt, Süleymaniye Camileri Çevresi, 4-Fatih Camii Çevresi, 5-Yavuz Sultan Selim Camii Çevresi, 6-Edirnekapı, 7-Yedikule Çevresi

            Tarihi, eşsiz güzelliklerini sinesinde barındıran, kendine özgü bir şehirdir İstanbul. Her sokağında, her köşe bucağında tarih yatan emsalsiz bir şehirdir İstanbul. Bu bakımdan asırlar boyunca birçok uygarlıklara merkez olmuş, her türlü sanat, edebiyat etkinliklerinde beşik görevini üstlenmiş, üç tarafı denizle çevrili, tabiat harikalarıyla süslü bu güzel şehir İstanbul gezi notlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

            Türkiye’nin en büyük camii İstanbul Camiini ziyaret etmek istiyoruz ama dinimizce üç caminin ziyaret edilmesi uygun ve bunlar: 1-Mekke’de Kâbe, 2-Medine’de Mescid-i Nebevi, 3-Filistin’de Mescid-i Aksa (Kudüs). Bizler de hem Çamlıca Camii, hem de İstanbul ziyaretinde bulunmak için bir gurup hemşerimizle Mustafakemalpaşa ilçemizden 28 Eylül 2019 Cumartesi günü gece saat 24.00 da yola çıktık. Muharrem ayının son günü 29 Eylül 2019 Pazar sabahı saat 05.00 da Eyüp Sulta Camii avlusundaydık.

            Kuruluşundan itibaren 2600 yıl boyunca ancak birkaç defa ve kısa sürelerle yabancıların eline geçmiş olan İstanbul, 1453 yılındaki 7. Türk kuşatması sonunda 7. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından kesin olarak fethedilmiştir.

            Halife Muaviye (ra) zamanında oğlu Yezit tarafından gerçekleştirilen bir Arp kuşatmasında (667) orduda çıkan çok şiddetli ve salgın bir hastalık yüzünden başarı sağlanamamıştır. Bu kuşatmada şehit düşen Arap ‘Hz Peygamberin sancaktarı, sevgili peygamberimizi evinde 6-7 ay misafir etmiş ve ondan duymuş olduğu İstanbul’ fetheden kumandan ne güzel kumandan, fetheden asker ne güzel asker.’ Hadis-i Şerifini yaşamak ve sevabına nail olmak için80 de, 90 da bu sefere katılmış olan Eba Eyyübe’l Ensari’nin mezarı, İstanbul’un fethi esnasında büyük bilgin Akşemsettin tarafından bulunmuş ve Fatih Sultan Mehmet’in emriyle Eyüp Türbesi ve Camii yapılmıştır.

            Velilerin diyarı İstanbul’da sırlandıkları bir mekân Hz Eyyüp Sultan. Eyüp ismiyle şöhret bulmuş bir beldedir. Çünkü bilinir ki Medineli bir Ensar olan Eyüp Sultan Hz leri   Şehr-i İslambol’da hicretin sırlarını remzeder. Sabah namazını cemaatle Eyüp Sultan camiinde kılıp, sabah namazı olmasına rağmen caminin içi ve avlusu doluydu. Sabah kahvaltımızı da burada yaptık.

            Kavaf Hazretleri sahabeden Hz KAB (ra)  türbesini ziyaret ettik.

            Mehmet Emin Tokadi Hazretlerinin bulunduğu kabristanlığı ziyaret ettik,

            Fatih Camii ve türbesini, Gazi Osman Paşa’nın türbesini ziyaret ettik.

            Süleymaniye Camii, türbesi ve diğer türbeleri ziyaret ettik. Süleymaniye Camii Mimar Sinan’ın kalfalık eseridir. Süleymaniye Camii Osmanlı’nın 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550-1557 yıllarında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Süleymaniye’nin dört minaresi vardır.  İki minarede üçer şerefe, iki minarede ikişer şerefe sayısı Süleymaniye’nin 10. Osmanlı padişahı, dört minare de İstanbul’da hüküm süren 4. padişah olduğunu simgeler.

            Panaroma 1453 İstanbul Fetih Müzesi’ni ziyaret ettik. 65 yaş üzeri ücretsiz, normal giriş ücreti 7,5 TL Dünyaca meşhur, Türkiye’nin en büyük müzesi, muhteşem tarihimiz, geçmişimiz, Osmanlı burada sergilenmiş. Ziyaret edilip, görülmeye değer.

            Saat 12.00-14.00 arası Sultan Ahmet Camiindeydik. Öğle namazını kıldık, türbe ziyareti yaptık. Sultan Ahmet Camii 1. Ahmet tarafından 1609 ile 1616 yılları arasında mimar Mehmet Ağaya yaptırılmıştır.  Osmanlı zamanında yapılmış dünyada ilk altı minareli tek örnek camidir. 1. Ahmet on dört yaşında 14. Osmanlı padişahı olarak tahta çıktı, bundan 14 yıl sonra 28 yaşında vefat etti. Cumhuriyet döneminde yapılan ilk altı minareli cami Adana Sabancı Camiidir.

            Yıldız Sarayı Camiini ziyaret ettik.

            Aziz Mahmut Hüdai Hazretlerin türbesini ziyaret ettik. 1541 veya 1543 Sivrihisar doğumlu, vefatı 1628 dir. O bir asra yakın ömür sürmüş ve sekiz padişah devrini idrak etmiş bir gönül sultanıdır. Asrında gerek eserleri, gerekse sohbeti irşad, vaaz ve nasihatleri ile ümmet için feyz kaynağı olmuştur. Sultanlara sultanlık eden Sultan Aziz Mahmut Hüdai (KS) ‘Edeple gelen, lütufla gider.’

            Sevenleri için şu duası meşhurdur;

            ‘Ya Rabbi! Kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip ruhumuza Fatiha okuyanlar bizimdir.

            Bize mensup olanlar, denizde boğulmasınlar, ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler, imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler, öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın.’

            Türkiye’nin en büyük camii olan Çamlıca Camiine ikindi ezanı okunurken vardık. Ziyaretimizi yapıp, ikindi namazını kıldık.

            Çamlıca Camiinin temeli 6 Ağustos 2013 te atıldı. Cumhuriyet döneminin en görkemli ve büyük eseri 3 Mayıs 2019 Cuma günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi olarak ibadete açıldı.

Cami 7 minareli. Biri zaman minaresi, diğer altısı ezan minaresi. 4 minare 3 şerefeli, diğer iki minare ikişer şerefelidir.

Külliyede, Türk İslam Eserleri Müzesi, on bin kişilik konferans salonu, kütüphane, iki bin araçlık otopark, aynı anda 700 kişinin abdest alacağı musluklar bulunmaktadır.

İstanbul gezimiz gidiş-geliş 730 km ve 22 saat tuttu. 29 Eylül Pazar ve  günü saat 22.00 da evlerimizdeydik.

Not: 14 Eylül Spor Kulübünün 1960 lı yıllarda efsane futbolcusu Eyüp Sultan Camii karşısındaki evinde yaşayan ve bizlerle yakından ilgileneni tüm Mustafakemalpaşa spor camiasına, halkına selam gönderen (Arnavut) Hacı Nazmi Fen büyüğümüze bizler de canı gönülden teşekkür ediyoruz.

Özlü ve güzel sözler:

‘Seyahat edin, sıhhat bulun.’ (Hadis)

‘İlim Çin’de olsa dahi gidin, alın.’ (Hadis)

‘Komşuluk yapmadan alış-veriş yapmadan, yolculuk yapmadan hiç kimse hakkında iyidir veya kötüdür demeyiniz.’ (Hadis)

Ahmet Baskındağlı

           

Haberler

Gündem

Valilikten Balık Ölümleri Açıklaması

Gündem

Necibe Kurtulan 2'nci Sergisini Bursa'da Açtı

Gündem

Bursa'nın En Derin Mağarası Mustafakemalpaşa'da

Gündem

Nihat Hatipoğlu Konferansına Yoğun İlgi

Gündem

Siyasi İlçe Başkanlarından Askerlik Şubesine Dilekçe

Gündem

Yöresel Ürünlere Muhteşem Festival

Gündem

Muhtarlar Günü İlçede Törenle Kutlandı

Gündem

Belediye Meclisinden Mehmetçiğe Tam Destek

Gündem

Miniklerden Barınağa Ziyaret

Gündem

Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan Konferans Verdi

Gündem

Paşa İddialı Başladı

Gündem

Çalkander İlk Yörük Şenliğini Gerçekleştirdi