uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
18,8025
EURO
20,5273
ALTIN
1.165,68
BIST
4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Hafif Yağmurlu
7°C
Bursa
7°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Çok Bulutlu
4°C
Cuma Kar Yağışlı
5°C
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
0°C

‘ÇİFTÇİNİN ZARARI NE OLACAK?’

‘ÇİFTÇİNİN ZARARI NE OLACAK?’
İstikbal Mobilya Mustafakemalpaşa
07.11.2022 07:30
A+
A-
  • Kirmasti Çayı’nın suladığı 165 bin dekar alanda 8 bin çiftçi tarım yaparken, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarındaki ürünlerin yanması sonucu geçtiğimiz yaz çiftçilerin şikâyetleri artmıştı.

Kütahya Emet’te bulunan Eti Holding’e ait maden işletmesinin çevreyi kirlettiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da kabul edildi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın soru önergesini cevaplandıran Bakan Murat Kurum; “2020 yılından günümüze kadar bahse konu tesiste 31 denetim yapılmış olup 40 bin 223 TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

‘GİRİŞİMDEN BAHSEDİLMİYOR’

Milletvekili Orhan Sarıbal,  bölge çiftçisini yıllardır olumsuz yönde etkileyen bor sorunuyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na soru önergesi verdiğini ve gelen yanıtın çiftçiler adına hiç de iç açıcı olmadığını söyledi. Milletvekili Sarıbal, “Mustafakemalpaşa Kirmasti Çayı’nın kullanılmasından kaynaklı üretim kaybı yaşayan çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Bu yıl gelirlerini kaybeden çiftçilerin kaybını telafi etmeyi düşünmekte misiniz?” diye de sorduk ama bu konuda herhangi bir girişimden bahsedilmemektedir” dedi.

Eti Holding A.Ş.’ye ait Kütahya Emet’te bulunan bor madeni işleme tesislerinin kirlettiği sular, önce Emet Çayı’na oradan da Kirmasti Çayı’na karışıyor. Kirmasti Çayı’ndan su çekerek üretim yapan Mustafakemalpaşalı çiftçilerin ürünleri ciddi zararlar gördü.

Sorunun yıllardır çiftçileri mağdur ettiğini belirten CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, konuyu TBMM’ye taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplandırması istemiyle 15 Eylül 2022 tarihinde TBMM’ye soru önergesi veren Sarıbal; “Eti Holding A.Ş.’ye ait Kütahya’nın Emet ilçesindeki bor madeninin Emet çayını ve Kirmasti çayını kirletmesini önlemek için bugüne kadar ne gibi önlemler alınmıştır?” diye sordu.

Muradiye Sarnıç Tesisleri

‘DENETLİYORUZ’

Önergeyi cevaplandıran Bakan Kurum; “2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan mevzuatlar kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli denetim personelleri tarafından ani, birleşik ve şikayet üzerine denetimler yapılmakta olup, Çevre Kanunu’na aykırı faaliyet gösteren veya kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edilen kurum, kuruluş ve işletmelere, 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesine göre idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu çerçevede 2020 yılından günümüze kadar bahse konu tesiste 31 denetim yapılmış olup 40.223,00 TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

‘ÇİFTÇİNİN KAYBININ KARŞILANMASI GEREKİRDİ’

Bakanlığın verdiği cevabı değerlendiren Milletvekili Sarıbal; “Kirmasti Çayı’nın kullanılmasından kaynaklı üretim kaybı yaşayan çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Bu yıl gelirlerini kaybeden çiftçilerin kaybını telafi etmeyi düşünmekte misiniz?” diye de sorduk ama bu konuda herhangi bir girişimden bahsedilmemektedir. Firmaya 2020 yılından bugüne 40 bin TL ceza verilmesi, yaratılan tahribatın yanında hiçbir şeydir. Ben suyun ürünleri yok ettiği tarlaları bizzat gördüm. Birçok üretici yıllık gelirini kaybetmiş durumdaydı. Çiftçilerimizin kaybının karşılanması gerekirdi ama anlaşılan Bakanlık bu konuda adım atmayacak” dedi.

‘ÜRÜNLER YOK OLDU’

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, soru önergesinde şu ifadelere yerdi; “Eti Holding A.Ş.’ye ait ve Kütahya’nın Emet ilçesinde bulunan bor madeni işleme tesislerinin kirlettiği suların önce Emet Çayı’na oradan da Bursa Mustafakemalpaşa ilçesindeki Kirmasti Çayı’na karıştığı biliniyor. Kirmasti Çayı Mustafakemalpaşa tarımsal üretimde büyük bir öneme sahiptir. Tarım alanlarının büyük bölümü Kirmasti Çayı’nın sularını tarımsal sulamada kullanmaktadır. Emet’teki bor madeni atık sularının kirlettiği Kirmasti Çayı’nın suları ile üretim yapılan tarlalarda ciddi ürün kayıpları yaşandığı görünmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yetkilileri, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa İlçe Tarım Müdürlüğü uzmanları konuyu bildikleri, yıllardır üreticiler, bölgede yaşayan vatandaşlar bu konuda şikayetler dile getirdikleri halde herhangi bir önlemin alınmadığı gözlenmektedir. Bu yıl Kirmasti Çayı’ndan su alıp ürün yetiştirmeye çalışan çok sayıda çiftçinin ürünü yok oldu. Bizzat ziyaret ettiğim karpuz ve sanayide kullanılmak üzere üretilen domates tarlalarında ürünlerin kuruduğu ve ciddi oranda verim ve kalite kaybı yaşandığını gözlemledim.

Bu bilgiler ışığında;

1- Eti Holding A.Ş.’ye ait Kütahya’nın Emet ilçesindeki bor madeninin Emet Çayı’nı ve Kirmasti Cayı’nı kirletmesini önlemek için bugüne kadar ne gibi önlemler alınmıştır?

2- Emet ve Kirmasti çaylarının bor maden işletmesinden kaynaklı kirliliği bugüne kadar herhangi bir analiz yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları ne olmuştur?

3- Kirmasti Çayı’ndan su alarak üretim yapan Mustafakemalpaşa’daki çiftçilerin ürün kayıpları dikkate alındığında, bugüne kadar alınan önlemlerin yetersiz olduğu görülmektedir. Ülkemizin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden olan Bursa Mustafakemalpaşa’daki tarım alanlarını zehirleyen Kirmasti Çayı’nın kirlenmesinin önüne geçmek için gibi çalışmalar yapılacaktır?

4- Kirmasti Çayı’nın kullanılmasından kaynaklı üretim kaybı yaşayan çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Bu yıl gelirlerini kaybeden çiftçilerin kaybını telafi etmeyi düşünmekte misiniz?

5- Bor madeninin çevreye verdiği zararın farkında olan ve iletilen şikâyetleri dikkate alarak gerekli önlemleri almak için çalışma başlatmayanlar hakkında herhangi bir idari ve adli işlem yapılmış mıdır? Yapılmadı ise neden yapılmamıştır? Görevini yapmayan bu kamu görevlileri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?”

İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise cevabında; “2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan mevzuatlar kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli denetim personelleri tarafından ani, birleşik ve şikayet üzerine denetimler yapılmakta olup, Çevre Kanunu’na aykırı faaliyet gösteren veya kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edilen kurum, kuruluş ve işletmelere, 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesine göre idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu çerçevede 2020 yılından günümüze kadar bahse konu tesiste 31 denetim yapılmış olup 40.223,00 TL idari para cezası uygulanmıştır. Bakanlığımızca kirliliğin yerinde tespitine yönelik çalışmalar ile kurulu kapasitesi 5000 m³/gün ve üzeri olan arıtma tesisleri deşarj suları 22/03/2015 tarihli ve 29303 sayılı ‘Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri (SAİS) Tebliği’ kapsamında 7/24 online olarak takip edilmektedir. Kirmasti Çayı’nın yer aldığı Bursa İlinde 35 adet SAİS istasyonu mevcut olup bunlardan iki tanesi Mustafakemalpaşa’da yer almaktadır. Söz konusu istasyonların verileri Bakanlığımızca on-line takip edilmektedir. SAİS ile atıksu arıtma tesisi çıkış suları değerleri yükseldiğinde alarm oluşmakta, bu alarm durumu İl Müdürlüklerimize ulaşmaktadır. Uzaktan otomatik numune aldırma yöntemi ile alınan atıksu numuneleri Bakanlıkça yetki verilen akredite laboratuvarlarca analiz edilmekte ve sonucunda yasal işlem uygulanmakta olup, bu sayede atıksu arıtma tesislerinde 7/24 teknolojik denetim gerçekleştirilmektedir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.