Gündem

Gündem Haberleri

Yalıntaş’ın Sultanı “Sarı Fırtına” İsmail Balaban

26.06.2019 10:28

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Yalıntaş Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin en büyüğü İsmail Balaban oldu. İkiz kardeşleri buluşturan başpehlivanlık final müsabakasında ‘Balaban’ rüzgârı esti. Zafere ulaşan ağabey İsmail Balaban ödülünü Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın elinden aldı.

2013 ve 2017 yılında Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığa uzanan ‘sarı fırtına’ lakaplı başarılı güreşçi, ‘Küçük Kırkpınar’ Yalıntaş’ta da iki yıl aradan sonra zafere ulaştı.

Güney Marmara’nın en büyük pehlivan buluşmalarından biri olan Geleneksel Yalıntaş Yağlı Güreşleri, Belediye Mehter Takımı eşliğinde sabah saatlerinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı. Güreş alanına kadar süren yürüyüşün ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak dualar edildi. Güreşlere; AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı  Emre Şenkoyuncu, Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Kocaman ve Ercan Leblebici, Güreş Federasyonu yetkilileri, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte Bursa ve çevresinden yüzlerce güreş sever katıldı.

REKOR KATILIM YAŞANDI

Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve Güreş Ağası Habib Karaca’nın birlikte halkı ve güreşçileri selamladığı Yalıntaş er meydanında bu yıl rekor katılım yaşandı.

Kırkpınar usulü kıran kırana geçen mücadelelere sahne olan şampiyonada, aralarında 30 başpehlivanın bulunduğu 13 boyda 439 güreşçi kispet giydi.

Peşrevleriyle er meydanına çıkan pehlivanlara seyirciler sevgi gösterilerinde bulunurken büyük ilgi gören güreşler izleyenlere seyir zevki yüksek anlar yaşattı.

Mustafakemalpaşalıların güreşe doyduğu şampiyonaya efsane baş cazgır Pele Mehmet’in okuduğu manilerde renk kattı.

BALABAN DAMGA VURDU

14. Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nin finali sürpriz bir eşleşmeye sahne oldu.

Tüm rakiplerini yenerek finale çıkan Antalyalı ikiz kardeşler İsmail ve Turan Balaban’ın başpehlivanlık unvanı için karşı karşıya geldiği son müsabaka nefesleri kesti.

Kırkpınar hakemlerinden Hakan Oran’ın yönettiği ve iki kardeşin el bağladığı karşılaşmada, sıcak havaya rağmen hareketli bir güreş çıkaran ünlü pehlivan İsmail Balaban, kardeşi Turan Balaban’ın sırtını yere getirerek 14. Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Başpehlivan İsmail Balaban'a şampiyonluk madalyasını veren Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ‘Türk gibi kuvvetli’ sözünün ete kemiğe bürünmüş halini Yalıntaş’ta gördüklerini söyledi.

Başkan Kanar; “ Zulüm 1453’te başladı’ diyerek ecdadımıza dil uzatanlara en güzel cevabı, binlerce yıllık ata sporumuza sahip çıkan güreşçilerimiz ve milletimiz er meydanında verdi. Ecdadımız, Anadolu’ya ilk ayak bastığı bin yıl öncesinden bugüne Türk milletinin mertliğini, yürekliliğini, fedakârlığını ve şefkatini nesil nesil hepimize aşıladı. Bize düşen görev onlara layık olmak, er meydanlarını pehlivansız bırakmamaktır. Bizlerde bu sorumluluk içinde Hz. Hamza’dan beri bu geleneği sürdüren pehlivanlarımıza sahip çıkarak ata sporumuzu geleceğe taşıyacağız. Yalıntaş Güreşleri’ne geçmişten bugüne emeği geçenlere ve atalarına layık bir şekilde sportmence mücadele eden pehlivanlarımıza teşekkür ediyor, dereceye girenleri kutluyorum” dedi. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’de konuşmasında güreş sporunun ata yadigârı kültürel bir miras olduğunu belirterek; “Pehlivanlık kaba kuvvet değil, Peygamber sünneti, ahlak ve merhamettir. Bu duygularla er meydanına çıkan tüm güreşçilerimiz bizim için değerlidir. Ata sporumuzu gelecek yıllarda Mustafakemalpaşa’da daha büyük katılımlarla yaşatmaya devam edeceğiz” dedi. Yalıntaş’ta ikinci kez başpehlivanlık sevinci yaşayan İsmail Balaban ise Kırkpınar öncesi her yıl sıkı maçlar yaşadıkları bir organizasyonu geride bıraktıklarını kaydetti. Şampiyonluk unvanını kazandığı için mutlu olduğunu dile getiren Balaban; “ Güreşlerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kaderde bu yıl kardeşimle karşılaşmak varmış. Zorlu ve bir o kadar da duygusal bir maçtı. Seyircilere güzel bir maç izlettik” dedi. Yapılan açık arttırmada ise 2020 yılı güreş ağalığını 4. kez iş insanı Habib Karaca kazanarak, ağalık altın kemerini boynuna astı.

Ödülleri protokol tarafından verilen 14. Yalıntaş Yağlı Güreş Şampiyonası’nda boylarında dereceye giren güreşçiler şöyle sıralandı; Başpehlivan; 1. İsmail Balaban, 2. Turan Balaban, 3. Süleyman Aykırı, 3. Ali Rıza Kaya Başaltı; 1. Yiğit Yılmaz, 2. Yalçın Öncü, 3. Alparslan Temizce, 3. Hasan Güzeller Büyük Orta; 1. Okan Yavaş, 2. Hasan Can Güzeller, 3. Mustafa Ay, 3. Hasan Özdemir Küçük Orta Büyük Boy; 1. Mert Altın, 2. Fatih Üstündağ, 3. Hüseyin Yılmaz, 3. İmran Vardı Küçük Orta Küçük Boy; 1. Osman Kan, 2. Kerem Kâhya, 3. Osman Furkan Kara,

3.Hacı Abdullah Dilek Deste Büyük Boy; 1. İsmet Topaca, 2. Emre Ayyıldız, 3. Oktay Susuz, 3. Ali Tuna Deste Küçük Boy; 1. Emin Erdoğan, 2. Yasin Gökaycı, 3. Alican Türk, 3. Erkan Şahin Ayak; 1. Mahsun Bilgiç, 2. Berk Avcı, 3. Hayrettin Şen, 3. Suat Börekçi Tozkoparan; 1. Muhammed Biçen, 2. Muhammed Güngörmüş, 3. Levent Dalay,

3. Dari Mahmudov Teşvik 2; 1. R. Efe Boztaş, 2. Kıvanç Canseven, 3. Mustafa Kurt, 3. Emirhan Öztekin Teşvik 1; 1. Efe Sahan, 2. Mustafa Ali Yazgın, 3.Uğurcan Humar, 3.Selimcan Yıldız Minik 2; 1. Salihcan Topçu, 2. M. Hüseyin Altunakar, 3. Çınar Töre, 3. Nacid Bülbül Minik 1; 1. Muhammed Melikhakan, 2. İbrahim İbrahimov, 3. Suali Yılmaz, 3. Hazbi Bozca

 

Bunları da Beğenebilirsiniz


Gündem Haberleri

İlk Eğitmene Veda

İHH'dan Yetim Dayanışması Gecesi

“Mustafakemalpaşa Okuyor” Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Mustafakemalpaşa'da 3'ncü Köprü 2 Ay Sonra Bitiyor

SONTAŞ'TAN BÖLGE TARIMINA BÜYÜK YATIRIM

Cumhuriyet Halk Partisi'nden Gazetemize Ziyaret