Gündem

Gündem Haberleri

Yatırımlar Meyvesini Verdi Nüfusumuz 100 Bin’i Geçti

07.02.2019 10:04
Yatırımlar Meyvesini Verdi Nüfusumuz 100 Bin’i Geçti

Uzun süredir 100 Bin’in altında olan nüfusumuz, ilçeye yapılan yatırımlar ve teşvikler sayesinde 7 yıl aradan sonra yeniden 100 Bin’in üzerine çıktı.

2000’li yılların başından bu yana ilçedeki iş imkanında yaşanan sıkıntılar ve geçim zorlukları nedeniyle özellikle gençlerin Bursa’ya başlattığı göç, yaklaşık 103 Bin kişilik nüfusun yıldan yıla düşmesine neden olmuştu. Son 6 yıldır 100 Bin’in altında olan ilçe nüfusu son verilere göre 100.626’ya yükseldi. Belediyenin ilçede gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra, yatırımcıya yönelik yapılan çalışmalarla 3 büyük et entegre tesisinin kurulması, Bölgenin en büyük kapalı hayvan pazarının hizmete alınması, ve OSB’nin yatırımcıya teşvikleri meyvesini verdi. Bu önemli gelişme ile ilgili olarak Mücadele Gazetemize kısa bir açıklama yapan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, “Bu durum, İlçeye gelen yatırımların en güzel sonucudur. OSB ‘deki yatırımcıların ve diğer özel şirket yatırımcılarının ülkeye kazandırdığı bir gerçektir. Ülke genelinde olduğu gibi İlçedeki Ekonomik hareketliliğin bir göstergesidir. İlçemizde kurulan 3 et entegre tesisi buna en iyi örnektir” dedi.

NÜFUS ARTIŞININ AVANTAJLARI NELER?

İlçenin bundan önceki nüfusu ile Belediye Meclis sayısı 25 iken bundan böyle 31 kişiye yükselecek. Bununla paralel olarak Büyükşehir Meclisinde ilçemizi temsil eden meclis üyesi sayısı ise 5’ten 6’ya yükselecek. Bütün bunların yanında İlçemizin bugüne dek genel bütçeden aldığı pay ise önemli ölçüde artacak. Mustafakemalpaşa, bugüne dek, 99 Bin 972 kişilik nüfusu ile, 50 Bin nüfuslu bir ilçenin genel bütçeden aldığı payın aynısını alıyordu. Nüfusun 100 Bin 626’ya yükselmesi ile bütçe payı da büyük ölçüde artacak ve ilçeye yapılacak yatırımlar için büyük avantaj sağlayacak.

 

Bunları da Beğenebilirsiniz


Gündem Haberleri

Burak Gencer Dünya Kupası Seçmelerine Gidiyor

Başkan Kanar'dan Paşalar Kazısına Tam Destek

Cezaevi 62 Yıl Sonra Kapatıldı

İlçede Esnaf Denetimleri Sürecek

Tepecik Birinci Amatör'de

Mustafakemalpaşa'daki Yatırımlar Hızla Sürecek