YAZARLAR

Tüm Yazıları H. Kutsi Kaya

1+1 > (büyüktür) 1+1+1’den

05.12.2018 09:11

 

 

Lisede Okurken Matematik Dersine İlgim

veya Matematikten Nefret Edişim

 

Orta 3’e kadar matematik dersi notum diğer derslerime göre çok yüksekti. 10’lu sistemde def’âlarca 10 aldığımı hatırlıyorum. Çünkü ilkokulda iken ilk öğretmenim müdür babam, sağlam bir temel vermişti. Ayrıca Bursa Kız Lisesi’nde okuyan ablamın da  tâtillerde eve geldiğindeki katkısını inkâr edemem.

 

Sonrası tam bir felâket. 1974’te lise 1’de iken ‘Modern Matematik’ muhtevâsıyla adıyla değiştirildi o güne kadar alıştığımız ders. İlk konusu ‘mantık’ olan saçma sapan bir derse dönüştü. İşin garibi ders öğretmenleri de vâkıf değildi bu yenilenmiş müfredâta. Tuttular bu dersin öğretmenlerini yazın 2 ay kursa aldılar. Tam anlamıyla öğrenmeleri ve bize aktarmaları ne mümkün?

 

İlk yazılı da boyumun ölçüsünü aldım: 10 üzerinden 1. Beden Eğitimi dersi yetmiyormuş gibi (Beden Eğitimi karneme lise boyunca 12 kere zayıf geldi ve 6 kere ikmâle (bütünleme) kaldım. Lise hayatım boyunca ne teşekkür ne takdir ne de onur belgesi alabildim bu yüzden.) bir de Matematik dersi çıkmıştı başıma belâ. Lise 2’ye Matematik’ten borçlu geçtim. Durum değişmemişti. ‘Hesap’ta 10 vardı ama payıma düşen hep 1- 2 . Az daha sınıfta kalıyordum ki Sakarya Mühendislik’te okuyan ablamın desteğiyle kurtarma sözlüsüne kalktım da ite kaka 5 alabildim.

 

İyisi mi hâl-i pür-melâlimi şâir Orhan Veli’nin ‘Kitâbe-i Seng-i Mezar (Mezar taşının kitâbesi)  şiirinin 1. bölümünü kendime uyarlayarak bu kısmı bitireyim:

 

Kitâbe-i Ders-i Modern Matematik

( Matematik Dersi’nin Yazıtı)

 

Hiçbir şeyden çekmedi dünyâda

‘Modern Matematik’ten çektiği kadar

Hatta diğer derslerden aldığı

Zayıf notlardan bile

O kadar müteessir değildi

Zayıf not aldığı zamanlarda

Küfür ederdi ağız dolusu hocasına

Ve ‘Modern Matematik’i çıkaranlara

Ama günahkâr da sayılmazdı

 

Yazık oldu Kutsi Kaya’ya.

 

Başlıktaki Formül Nereden Çıktı ?

 

Yıllardır akademisyeninden tutun gazetecisine, araştırma şirketi sâhiplerine kadar çeşitli tartışma programlarına katılan eşhas, genel veya yerel seçimleri öncesinde oturdukları yumuşak koltuklardan saçma sapan yorumlarda bulunurken sözlerinin bir yerinde mutlaka mesnetsiz ve verisiz, “ 2+2 her zaman 4 etmez.”  deyip duruyorlar.

 

Gerçi anketçiler - Onlar da sahada olsalar da 3 - 5 bin kişiyle düzenledikleri anketlerde hep çuvallıyorlar. Hele şu telefonla yaptıkları anketler tam fiyasko. -  hariç hiçbiri sahaya inmiyorlar, halkı tanımıyorlardı.

 

Çünkü o ‘halk’ ne anketlere kulak asar ne de tartışmalara katılan akademisyenlerin, gazetecilerin sözlerine itibar eder. ‘Halk’ seçim günü geldiğinde sabahın köründe kalkar, çıkar yola. Oy vereceği

sandık odasına gider. Oy pusulasını ve  mührü alır, oy kabinine girer, “Şimdi, söz milletin! ” ilkesiyle oyunu kullanır. Oy kullandığına dâir imzâsını atar ve geldiği sessizce gider…

 

Son söz: Mademki akademisyenler, gazeteciler, anketçiler katıldıkları programlarda genel veya yerel seçimler için ikide bir “ 2+2 her zaman 4 etmez.” diyor;  ben de onların bu mantığından hareketle bir formül ‘üret’tim : 1+1 > (büyüktür) 1+1+1’den . Anlayan anladı. Anlamayan da 31 Mart 2018 Pazar günü saat 20:00’yi beklesin…

 

Haberler

Gündem

Burak Gencer Dünya Kupası Seçmelerine Gidiyor

Gündem

Başkan Kanar'dan Paşalar Kazısına Tam Destek

Gündem

Cezaevi 62 Yıl Sonra Kapatıldı

Dünya

İlçede Esnaf Denetimleri Sürecek

Spor

Tepecik Birinci Amatör'de

Gündem

Mustafakemalpaşa'daki Yatırımlar Hızla Sürecek

Gündem

Eğitim Camiası Yıl Sonunu Değerlendirdi

Gündem

15 Milyon yıllık “Paşalar Fil'i Bursa'nın Simgesi Olmaya Aday

Gündem

Atık Lastikleri Yakarken Otları Tutuşturdular

Gündem

Yalıntaş'ın Sultanı “Sarı Fırtına” İsmail Balaban

Gündem

Meşe Fidanları Toprakla Buluştu

Gündem

Yılın Yorgunluğunu Attılar