YAZARLAR

Tüm Yazıları H. Kutsi Kaya

Çöken Eğitim Sistemi

22.01.2019 11:03

 

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında, (hatta 70’lere kadar) “okumak” belirli bir statüye sahip âile çocuklarının hakkı gibiydi. ÖSYM’nin tarihi bile bizde çok yenidir. (1974) Günümüzde, “iyi” üniversiteleri kazanmak için gençler “balatayı sıyırma” noktasına gelirken 1974’e kadar lise mezunları, o üniversitelere, üniversitelerin kendi içlerinde açtıkları sınavlarla giriyorlardı. Bunda o yıllardaki arz talep ilişkisinin de rolü vardı elbette. Ama bunun yanında herkesin üniversite bitirmek gibi bir kaygısı yoktu. Çünkü, meselâ Endüstri Meslek Lisesi’ni bitiren biri, çeşitli fabrikalarda kolayca (hem de dolgun maaşla) iş bulabiliyordu.

 

O zamanlar okullaşma oranı bugünkü seviyede değildi. Düşünsenize birçok ilçede bir elin parmakları sayısınca ilkokul, bir klâsik lise ( içinde orta okulu da olan ) bir Kız Meslek Lisesi ve bir de Endüstri Meslek Lisesi vardı 1970’lerde. Ne köylerin maddî durumu iyi âile çocuklarının “kasaba”ya akını vardı ne de taşımalı sistem.

 

Üniversitelere Anadolu Çocuklarının Akın Edişinin Milâdı : 1974

 

Üniversitelere Anadolu çocuklarının akın edişinin milâdı 1974’tür. O güne kadar, Anadolu çocuklarının okumaya meraklı gençler, tek parti rejimine sâdık insan yetiştirme projesi olan Köy Enstitüleri ve 1950’de siyâsî kalıp değiştiren İlköğretmen Okulları’nda “istihdam” ediliyordu. (Ki bu istihdamda da çok net görünen bir sakatlık vardı: Yaş sınırı göz ardı edildiğinden dolayı 11 yaşındaki bir çocukla 15 yaşındaki bir çocuk aynı sınıfta olabiliyordu.) Bu gençlerden daha başarılı olanları da “diğer “parasız yatılı” okullara giriyorlardı sınavla.

 

1980’ler ve Sonrası

 

1980 sonrası pek hesaba alınmasa da öğretmen ve öğrenci doku değişikliğinin tarihi biraz daha ileri tarihlerdedir. 90 sonları bir milât olabilir belki. Bir kere şu âşikâr: Artan nüfusla birlikte; 8 yıl mecburiyeti, kesin sınav sistemlerinin getirilmesi, ulaşımın kolaylaşması, taşımalı sistem, barınma imkânları, … gibi sâiklerle “okullaşma”da bir patlama yaşandı. Böyle bir dönüşüm çok hızlı yaşandığından dolayı da ister istemez fizikî yapıdan öğrenciye; öğretmenden, idârecilere kadar problemlerle dolu bir eğitim sistemi ortaya çıktı. Geldiğimizi noktaya bakarsak:

 

-Âile değişti. “Büyükler”in zaaf ve hoşgörüsü (disiplinsiz bir hoşgörü) yüzünden âile içindeki “büyükler otoritesi” önce çatırdadı sonra da yıkıldı. “Çocuk, ilk eğitimini âileden alır.” cümlesi pedagoji kitaplarında kaldı. Eğitimdeki sacayağı (âile, çevre, okul) işlemez hâle geldi.

 

-Âileler (çalışma ortamı ve temposu, yüklenen sorumlulukların artması… sebepleriyle) çocuklarını eğitemez hâle geldi. “Saldım çayıra, Mevlâm kayıra” mantığı asıl bu zamanda başladı. Çocuk psikolojisinden zerre kadar anlamayan, sadece çocuğun tabiî ihtiyaçlarını karşılayabilen çocuk “bekçileri” ve/veya çocukları susturmayı ilk amaç bilen, o sebeple teknolojik araçlardan destekle işi kotarmaya çalışan okul öncesi yetiştiricileri elinde çocuklar, istenilen fizikî ve ruhî gelişmeye ulaşamadı. Hoplayan, zıplayan, ağlayan, sınır tanımaz, hemen itiraz eden, karşısındakini dinlemeyen … “casper çocuklar” çoğaldı.

 

-Âileler eğitimden hiç anlamadıkları hâlde eğitime burunlarını soktu. Çocuğun okulla (öğretmen ve/veya arkadaşı ile) ilgili en küçük meselesinde okula taşınır oldu. Çocuğuyla ilgilenmek, meseleyi çözmek adına güzel görünen bu tavır, âilelerin peşin hükmüyle hareket etmesinden dolayı, meseleyi daha da içinden çıkılmaz bir hâle getirdi. Hele hele çocuğunun aldığı düşük notlar yüzünden meseleyi öğretmenle didişmeye vardıran ebeveynler aslında çocuklarına (istemeden de olsa cesaret vererek) zarar verdiğini kavrayamaz oldu.

 

-Çocukların herhangi bir programı kalmadı. Öncelikler listesi alt üst oldu. Zaman kavramını unuttu çocuklar. At çantayı ayakkabılığın yanına, yırtarcasına çıkar okul kıyafetini doğru odaya, bilgisayar başına.

 

Son söz: Çöken eğitim sistemi için, buyurun, aşk ile el Fâtiha!

 

Haberler

Gündem

Burak Gencer Dünya Kupası Seçmelerine Gidiyor

Gündem

Başkan Kanar'dan Paşalar Kazısına Tam Destek

Gündem

Cezaevi 62 Yıl Sonra Kapatıldı

Dünya

İlçede Esnaf Denetimleri Sürecek

Spor

Tepecik Birinci Amatör'de

Gündem

Mustafakemalpaşa'daki Yatırımlar Hızla Sürecek

Gündem

Eğitim Camiası Yıl Sonunu Değerlendirdi

Gündem

15 Milyon yıllık “Paşalar Fil'i Bursa'nın Simgesi Olmaya Aday

Gündem

Atık Lastikleri Yakarken Otları Tutuşturdular

Gündem

Yalıntaş'ın Sultanı “Sarı Fırtına” İsmail Balaban

Gündem

Meşe Fidanları Toprakla Buluştu

Gündem

Yılın Yorgunluğunu Attılar