uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
32,1980
EURO
34,9926
ALTIN
2.500,62
BIST
10.715,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
25°C
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
29°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C

VALİLİK’TEN ‘TARIM ARAZİLERİNE YAPILAŞMA’ UYARISI

VALİLİK’TEN ‘TARIM ARAZİLERİNE YAPILAŞMA’ UYARISI


18.11.2023 11:44
A+
A-

Bursa Valiliği, ‘tarım arazilerinin ifrazı mümkün olmayan parçalara bölünmesi ve izinsiz yapılaşma’ sorunlarıyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Valilik’ten yapılan bilgilendirmede, şehrin kalabalığından uzaklaşarak dingin bir yaşam için kırsal mahallelerde mülk edinen vatandaşların, bunu fırsat bilen bazı çevrelerce ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’ aleyhine kaçak yapılaşmaya sevk edildiği, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerinin tahrip edildiğinin belirlendiği ifade edildi.

YANILTICI BİLGİLERLE HAYALİ PARSEL SATIŞI

Valilik açıklamasında, 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden, tarım  arazilerinin  geri  dönüşü mümkün  olmayacak  şekilde  kaybına sebep  olanlara 3 yıla kadar hapis ve 100 günden bin güne kadar adli para cezası, tüzel kişi hakkında ise 50 bin TL’den 250 bin TL’ye kadar idari para cezası verileceği hükmü hatırlatıldı. Ciddi yaptırımlara maruz kalınmaması için bu tür oluşumlara müsaade edilmemesi, tespiti halinde ise ivedilikle ilgili kurumlara bildirimde bulunulması istendi.

Bursa Valiliği tarafından, ‘tarım arazilerinin ifrazı mümkün olmayan parçalara bölünmesi ve izinsiz yapılaşma’ ile ilgili önemli bir bilgilendirmede bulunuldu.

‘FİİLİ HİSSELER OLUŞTURULUYOR’

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş imzalı uyarıda, Türkiye’de ve tüm dünyada yaşanan salgın hastalık dolayısıyla son zamanlarda vatandaşlarımızda kırsal mahallelerde mülk edinerek şehrin kalabalığından uzaklaşıp, dingin bir yaşam için yoğun talepler olmaya başladığı belirtilirken, bunu fırsat bilen bazı çevrelerin ise Bursa genelinde tüzel kişilikler (kooperatif, LTD. şirketi vb.) kurarak tarım arazileri satın aldığı, bu arazilerde 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında ‘tarım  dışı  kullanım  izni’  almadan  ve  üzerinde  imar  planı yapılmadan kooperatif yönetimleri  tarafından  tescili  mümkün  olmayacak  şekilde  fiili  hisseler oluşturduğunun gözlemlendiği kaydedildi.

‘YANILTICI BİLGİLERLE HİSSE SATIŞI YAPILIYOR’

Valilik açıklamasında; “Ayrıca, aynı çevrelerin kooperatif üyesi olarak hisse satın alınması durumunda, her bir hisse içine konteyner, tynhouse ve karavan gibi geçici veya kalıcı yapılar koyabilecekleri şeklinde yanıltıcı bilgilerle hisse satışı yapıldığı, hisselere tekabül eden alanların tel ve tahta çit ile bölünerek oluşturulan  hayali  parseller  arasına  yollar  yapılarak,  su  ve  elektrik  hattı  döşenerek imar parseli gibi pazarlandığı, dolayısıyla tarım arazilerinin kullanım bütünlüğünün bozulduğu, üretimden koparıldığı ve  kanunun amacına aykırı olarak hobi bahçesi olarak kullandırılarak tarım arazilerinin tahrip edildiği ve kaçak yapılaşmaya neden olunduğu gözlemlenmektedir” denildi.

‘CİDDİ YAPTIRIMLARA MARUZ KALMAYIN’

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “5403  Sayılı  Toprak  Koruma  ve  Arazi  Kullanımı  Kanunu’nun  21.  maddesinde ‘tarım  arazilerini, tescili  mümkün  olmayan  fiili  hisseler  oluşturarak  arazinin  hisselere  tekabül  ettiği  kabul  edilen kısımlarının zilyetliğini, bir özel hukuk tüzel kişisinin faaliyeti kapsamında bu tüzel kişiyle üyelik veya ortaklık  ilişkisi  kurarak  devretmek  veya  bu  işlere  aracılık  etmek  suretiyle  arazinin  bütünlüğünün bozulmasına ve amacı dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz günden bin güne kadar adli para cezası verilir. Ayrıca bu tüzel kişi hakkında elli bin TL’den iki yüz elli bin TL’ye kadar idari para cezası verilir. Tarım arazisinin bütünlüğünün sağlanması ve tarımsal üretime uygun duruma getirilmesi halinde, bu fıkra uyarınca kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davası düşer, mahkum olunan ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar’ hükmü bulunmaktadır. Yine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan 5403  Sayılı  Toprak  Koruma  ve  Arazi Kullanımı  Kanunu’na  dayanılarak  çıkartılan  Tarım  Arazilerinin  Korunması  Kullanılması  ve Planlanmasına  Dair  2023-6  No’lu  Genelgenin  18.  madde  4.  fıkrasında; ‘Tarım arazilerini, tescili mümkün olmayan fiili hisseler oluşturarak arazinin hisselere tekabül ettiği kabul edilen kısımlarının zilyetliğini, bir özel hukuk tüzel kişisinin faaliyeti kapsamında bu tüzel kişiyle üyelik veya ortaklık ilişkisi kurarak devretmek veya bu işlere aracılık etmek suretiyle arazinin bütünlüğünün bozulmasına ve amacı dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz günden bin güne kadar adli para cezası verilir. Bu fıkra kapsamında yer alan fiilleri işleyen özel gerçek ve tüzel kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulur’ denilmektedir. Aynı  genelgenin  18. madde  5.  fıkrasında; ‘Dördüncü fıkradaki tüzel kişi hakkında, bu fiili işlediği arazinin büyüklüğü 0 ile 0,5 hektarı için elli bin Türk Lirası, 0,5 ile 2 hektarı için yüz bin TL, 2 ile 5 hektarı için yüz elli bin TL, 5 ile 10 hektarı için iki yüz bin TL, 10 hektardan fazlası için iki yüz elli bin TL idari para cezası verilir. Söz konusu tarım arazisinin doğal yapısının kazı-dolgu veya yapılaşma ile bozulan kısmı için ise birinci fıkra hükümleri uygulanır’ denilmektedir.

Yukarıdaki  bilgiler ışığında tarım  arazilerinin  geri  dönüşü mümkün  olmayacak  şekilde  kaybına sebep  olunmaması, üretimden  uzaklaştırılarak  arazi  tahribatına  sebebiyet  verilmemesi,  bilinçli veya bilinçsiz hisse satın almak suretiyle kooperatif üyesi olan vatandaşların ciddi yaptırımlara maruz kalarak mağduriyet yaşamaması için bu tür oluşumlara müsaade edilmemesi, tespiti halinde ivedilikle ilgili kurumlara (il/ilçe  tarım  ve  orman  müdürlüklerine,  ilgili  belediyelere), ilgili  kolluk  birimlerine (jandarma çevre timleri)) bildirimde bulunulmalıdır.”

Weltew Home Mustafakemalpaşa

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.