uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
31,4334
EURO
34,1191
ALTIN
2.106,25
BIST
9.051,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Yağmurlu
13°C
Bursa
13°C
Yağmurlu
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Az Bulutlu
11°C
Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Şükrü Erdem
Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Ahmet Beygirci

2024 YILI KATILIM PAYI ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

2024 YILI KATILIM PAYI ÜCRETLERİ BELİRLENDİ
Ahmet Beygirci Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı09.12.2023 16:24 | Son Güncellenme: 10.12.2023 15:02
A+
A-

Mustafakemalpaşa’da serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin katılımıyla düzenlenen toplantıda, ‘Dijital Dönüşüme Uyum ve Hizmet Giderleri Katılım Payı Ücretleri’ masaya yatırıldı.

Bursa genelinde 2024 yılında uygulanacak asgari basit usul, işletme defteri-serbest meslek defteri, gerçek kişi bilanço usul defteri, şirketler ve kooperatifler, elektronik ortamda defter ücretleri oy birliği ile belirlendi.

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Hüseyin Halil, Kevser Pazarcıklı başkanlığındaki Mustafakemalpaşa SMMMO Temsilciliği tarafından düzenlenen ‘Dijital Dönüşüme Uyum Ve Hizmet Giderleri Katılım Payı Ücretleri’ konulu toplantıya katıldı.

Mustafakemalpaşa’daki serbest muhasebeci mali müşavirlerin de yer aldığı toplantı, Öğretmenevi gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyondan dolayı ofis kiraları, personel giderleri, sarf malzeme giderleri ve dijitalleşmeyle birlikte artan maliyetler de hesaplanarak Bursa ve ilçelerinde Aralık ayında mükelleflerden tahsil edilecek olan ‘2024 Yılı Dijital Dönüşüm ve Gider Katılım Payları’ belirlendi.

Aralık ayında sınıflarına göre vergi mükelleflerinden alınacak paylar oy birliği ile belirlenirken, bedellerin asgari olup müşterinin iş hacmine göre değişiklik gösterebileceği, 300 sayfadan fazla olan defterlerden her 100 sayfa için 570,00 TL’lik fazla tasdik ücreti alınacağı ve her şube için % 20 ilave tasdik ücreti alınacağı bildirildi.


Weltew Home Mustafakemalpaşa

‘İşçili Ücretler’in 1-10 işçi için geçerli olacağı, 10’dan fazla işçisi olan müşteriler için ek ücret talep edilebileceği,  E-Dönüşüm ( E-İmza, KEP, Mali Mühür, Özel Entegratör Ücretleri vb.) ile ilgili tüm giderlerin müşteriye ait olacağı, Yönetim veya Müdürler Kurulu Karar Defteri ile Yevmiye Defteri Kapanış tasdiklerinin ayrıca tahsil edileceği,  Ticaret Sicil Tasdikname bedellerinin ise gösterilen rakamlara dâhil olmayıp ayrıca tahsil edileceği açıklandı.

BASİT USUL

2024 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar, 12 aylık süre ile evrakların alışı ve iadesine ilişkin giderler ve fotokopi giderleri, ebildirge, internet kullanım masrafları vs. gider payı ücreti ile 2024 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48’i kadar damga vergisi bedeli alınacak. İŞÇİSİZ 1.000.00 TL – İŞÇİLİ 1.500.00 TL.

İŞLETME DEFTERİ – SERBEST MESLEK DEFTERİ

İşletme Defteri, 2024 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar, 12 aylık süre ile evrakların alışı ve iadesine ilişkin giderler ve fotokopi giderleri, e-beyannamesi, e-bildirge, internet kullanım masrafları vs. gider payı ücreti ile 2024 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48’i kadar damga vergisi bedeli eklenecek.  İŞÇİSİZ 2.500.00 TL – İŞÇİLİ 3.000.00 TL.

BİLANÇO USULÜ DEFTER (GERÇEK KİŞİ)

Yevmiye, Defteri Kebir, Envanter defteri, 2024 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar, 12 aylık süre ile evrakların alışı ve iadesine ilişkin giderler, fotokopi giderleri e- beyanname, e-bildirge, internet kullanım masrafları vs., noter tasdik ücreti ile 2024 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48’i kadar damga vergisi bedeli alınacak. İŞÇİSİZ 6.650.00 TL – İŞÇİLİ 7.800.00 TL.

ŞİRKETLER VE KOOPERATİFLER

Yevmiye, Defteri Kebir, Envanter Defteri, Pay Defteri, Karar Defteri, Genel Kurul toplantı ve müzakere defteri, 2024 yılında Kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık süre ile evrakların alışı ve iadesine ilişkin giderler, fotokopi giderleri e- beyanname, e-bildirge, internet kullanım masrafları vs., noter tasdik ücreti ile 2024 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48’i kadar damga vergisi bedeli eklenecek. İŞÇİSİZ 9.200.00 TL – İŞÇİLİ 11.600.00 TL.

ELEKTRONİK ORTAMDA DEFTER

Elektronik Defter Genel Tebliğ hükümleri gereğince defterlerin elektronik ortamda oluşturulması, kaydedilmesi, Beratların kağıt ortamında alınması, e-defter mükellefi gerçek ve tüzel kişiler için, Envanter defteri ile pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri, 2024 yılında kullanılacak olan kırtasiye sarf malzemeleri ve diğer masraflar. 12 aylık süre ile evrakların alışı ve iadesine ilişkin giderler, fotokopi giderleri, e-beyanname, e-bildirge, internet kullanım masrafları ile diğer gider payı ve noter tasdik ücreti, 2024 yılı ücret sözleşmesi yıllık tutarının binde 9,48’i kadar damga vergisi bedeli alınacak. İŞÇİSİZ – İŞÇİLİ 12.700.00 TL.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.