uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
32,8656
EURO
35,6398
ALTIN
2.548,37
BIST
11.028,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
27°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
32°C

BAL-GÖÇ’TE YENİLİK VE DEĞİŞİM HAREKETİ YOLA ÇIKTI

BAL-GÖÇ’TE YENİLİK VE DEĞİŞİM HAREKETİ YOLA ÇIKTI


19.02.2022 16:12 | Son Güncellenme: 20.02.2022 21:43
A+
A-

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (BAL-GÖÇ) 13 Mart’ta yapılacak Genel Başkanlık seçimlerinde Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Kader Özlem, adaylığını açıkladı. 

“BAL-GÖÇ’te yenilik ve değişim zamanı” diyerek yola çıkan Özlem, BAL-GÖÇ Genel Merkez’inde adaylık açıklaması gerçekleştirdi.

BAL-GÖÇ Başkan Adayı Doç. Dr. Kader Özlem; “Tecrübeli ve değerli insanlarla takviye edilmiş, yıpranmamış ve tertemiz yüzlerle, yeni bir vizyonla, gücünü geçmişinden alan, siyaset üstü, kapsayıcı, gençleşen, proje üreten ve çağın gereklerine uygun bir BAL-GÖÇ’ü inşa etme amacındayız” dedi.

BAL-GÖÇ Başkan Adayı Doç. Dr. Kader Özlem, adaylık açıklamasında; “Bilindiği üzere, Bursa’daki Balkan göçmenleri camiasının güzide sivil toplum kuruluşu olan BAL-GÖÇ’ümüz 13 Mart 2022 tarihinde Genel Kurulu’nu gerçekleştirecektir. Normal şartlar altında Aralık 2020’de yapılması gereken Genel Kurul tarihi, küresel koronavirüs salgını nedeniyle önce 2021’in son periyodu olarak planlanmış, ardından ise yaşanan gelişmeler ve Yönetim Kurulu’muzun aldığı karar neticesinde 13 Mart 2022 olarak netleştirilmiştir. Öncelikle yapılacak olan Genel Kurulumuzun, camiamız açısından hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Malumunuz olduğu üzere, BAL-GÖÇ sıradan bir hemşehri derneği olmayıp Bulgaristan’da 1984-1989 yıllarında yaşanan adkıyım/asimilasyon politikalarına tepki olarak ortaya çıkmış, Bulgaristan başta olmak üzere Balkan Türklüğü davasının yılmaz savunucusu, Türkiye’deki Balkan göçmenlerinin en temel yapı taşı, Bursa’mızın en güçlü camialarından, ülkemizin sivil toplum alanında marka haline gelmiş değerlerinden biridir. BAL-GÖÇ’ümüzün bir dava teşkilatı olmasında ve bir değer haline gelmesinde öncü rol üstlenen başta Göçmen Babası rahmetli ‘Mümin Aga’mız olmak üzere, derneğimizin kurucularını minnetle ve saygıyla selamlıyoruz. Vefat eden dava adamlarımıza Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyetler diliyoruz” dedi.

‘2,5 YILDIR TABANIN SESİNİ TUTUYORUZ’

37. yaşını yeni dolduran BAL-GÖÇ’te bir süredir kongre heyecanı ve telaşı yaşandığını kaydeden Doç.Dr. Kader Özlem; “Güçlü bir camia olarak Balkan göçmenlerinin yaklaşmakta olan Genel Kurul’dan daha da güçlenerek çıkması en temel arzumuzdur. Hiç şüphesiz üyelerimizin isteği, Bursa’mızın ihtiyacı ve Balkanlar’daki güncel konjonktürün oluşturduğu tablo bunu emretmektedir. Bu genel ihtiyaç çerçevesinde; tabanın sesini net bir şekilde duyabilmek için 2,5 yıldan beri süregelen saha ziyaretlerimiz, üyelerimizle ve camiamız mensuplarıyla istişarelerimiz sonucunda yenilenmiş, değişmiş, insanıyla bütünleşmiş bir BAL-GÖÇ beklentisinin zirve yaptığı aşikârdır. Bu sebeple BAL-GÖÇ’te Yenilik ve Değişim Hareketi olarak ilkin Nisan 2019’da bir ekip oluşturduk ve çalışmalara başladık. Ekip olarak bugün gelinebilecek noktaları en başından öngördük, bu gidişatı durdurmak için çaba gösterdik. Bu nedenle daha o zamanlarda Genel Kurul çağrısı yaptık. Kayıtları basın arşivlerinde mevcuttur” ifadelerini kullandı.

‘TABANINDAN KORKAN KOLTUKLARDA OTURMASIN’

Özlem, şunları söyledi; “Tarihin sahip olduğu adil vicdanı da dikkate alarak sabırla ve kararlılıkla ilmek ilmek dokuduğumuz bu süreçle birlikte geldiğimiz noktada, itiraz ettiğimiz, ‘çok daha iyisini yapacağız’ dediğimiz hususları yerine getirmek, tabanın ve üyelerimizin beklentilerini karşılamak, projeler üretmek ve BAL-GÖÇ’ü yeniden ismi kadar güçlü yapmak için Yenilik ve Değişim Hareketi olarak yaklaşmakta olan Genel Kurul’da adayız! Tecrübeli ve değerli insanlarla takviye edilmiş, yıpranmamış ve tertemiz yüzlerle, yeni bir vizyonla, gücünü geçmişinden alan, siyaset üstü, kapsayıcı, gençleşen, proje üreten ve çağın gereklerine uygun bir BAL-GÖÇ’ü inşa etme amacındayız. Şunu açık yüreklilikle ve gururla söylemek isterim ki; BAL-GÖÇ’te Yenilik ve Değişim Hareketi olarak bizler, masa başlarında veya kapalı kapılar ardında kurulmuş bir oluşum olmayıp taban hareketinin bizzat kendisi durumundayız. Bizleri aday olmaya sevk eden üyelerimizin ve hemşerilerimizin istek ve beklentileri olmuştur. Bu nedenle onların sesine kulak verip görüş ve beklentilerini dikkate alarak bir çalışma planı oluşturduk: Bu çerçevede ilk olarak; önceliğimiz Bütünleşmiş bir BAL-GÖÇ oluşturmaktır. Camiamızdaki kırılmaları ortadan kaldırmak, küslükleri gidermek, son birkaç aylık süre zarfında yaşanan yıpranmayı yok etmek için göreve geldiğimizde ilk işimiz bu husus olacaktır. Bu öyle bir bütünleşme ki kapımız bütün hemşerilerimize açık olacak. “Kimin adamısın, kime oy vereceksin?” diye sormayacağız. Emek vermek isteyen, Derneğimizin mensubu olmaktan gurur duyan herkese kapımız açıktır. Tabanından, üyesinden korkan Genel Merkez Yöneticileri ve Genel Başkan bu koltuklarda oturmasın diye düşünüyorum. Diğer taraftan, daha da önemlisi belli periyotlarda toplanan, camiamızın kurucularını, eski Başkanlarını ve önde gelen isimlerini kapsayan Yüksek İstişare Kurulu’nu oluşturacağımızın sözünü veriyoruz. Camiamız için makro önemdeki konular, gündemler, meseleler burada istişare edilip görüş alınacaktır. Tabanın en temel beklentisi camiada restorasyondur. Bütünleşmeyi sağlayarak inşallah bunu halletmiş olacağız.”

‘YAPIYI DEĞİŞTİRİYORUZ’
 
Çağın gereklerine uygun bir BAL-GÖÇ inşa etmek amacında olduklarını ifade eden Başkan Adayı Doç. Dr. Kader Özlem; “2022’deyiz artık. Dijitalleşmiş, her an ulaşılabilen, üyelerine çok daha yakın olan bir Dernek olacağız. Bunun için veri tabanı güçlendirilmiş, bir aplikasyonla camiadaki etkinliklere ve haberlere ulaşılabilen, üyelik bilgilerine erişilebilen bir sistem kuracağız. Bununla birlikte, hiç şüphesiz temel amacımız Gençleşen bir BAL-GÖÇ’tür. Hepinizin bildiği üzere BAL-GÖÇ bugün artık 37 yaşındadır. Bursa’nın ve Türkiye’nin en köklü sivil toplum yapılarından biridir. Takdir edersiniz ki kendi gençlerini bünyesine katamayan, alt kuşaklarca desteklenmeyen yapılar zamanla köhneleşmeye ve yok olmaya yüz tutar. BAL-GÖÇ’ümüzde bugün artık gençler sahneye çıkmıştır. Portföyümüzü genişleteceğiz ve Z kuşak göçmen gençlere hitap edeceğiz. Onları Dernek yapımıza katacağız. Kamuda, özel sektörde müthiş gençlerimiz var. “Bu yapı değişmedikçe gelmeyeceğiz” diyorlardı. Yapıyı değiştiriyoruz. Bununla birlikte kadınların katılımı çok önemli. Gençlerin ve Kadınların baskın olduğu bir ekibiz. Zira onların yönetimdeki temsiliyetlerini fazlasıyla önemsiyoruz. Bu, sözde değil, özde bir temsiliyet olacak. Biliyoruz ki kadınların olduğu yerde nizam vardır, düzen vardır, özen vardır. Harıl harıl çalışan bir Kadın Kollarımız olacak. Zira kadınlarımızı kültürümüzü yaşatacak en önemli aktörler olarak görüyoruz. Folklor ekiplerimizden koro çalışmalarımıza, mutfak kültüründen gezi programlarımıza kendilerini Derneğimizin operasyonel olduğu her alanda görebileceksiniz. Bir diğer önemli çalışma alanımız ise BAL-GÖÇ’ü daha Balkanlı bir çehreye kavuşturmaktır. Bu haliyle salt bir yöreye ait olan Derneğimizi, bölge geneline açacağız. Elbette ki bu açılım özden kopuş değil, özle birlikte genele hitap etmektir. Bulgaristan’ın dışında Batı Trakya, Kuzey Makedonya, Kosova, Romanya’da etkinlik göstereceğiz” dedi.
“Balkanlar’da Türk’ün, Müslümanın yaşadığı her bölgede benimsenen ekip Yenilik ve Değişim’dir” diye konuşan Özlem; “Daha önceki faaliyetlerimiz, diğer ülkelerdeki varlığımız bunun somut kanıtıdır. Sahadaki networkümüz bunun için fazlasıyla elverişlidir. Ayrıca yönetimimizde Kosova, Kuzey Makedonya, Yunanistan gibi ülkelerden göç etmiş üyelerimiz yer alacak. Böylelikle bütün bölgeye hitap etmiş olacağız” diye konuştu.

‘GÜNCELLEMENİN YÜKLENMESİ GEREKİYOR’
 
Proje Üreten BAL-GÖÇ sözü veren Özlem; “Daha önce Derneğimizde yapılan Avrupa Birliği projesinde aktif rol üstlenmiş bir fert olarak yenilerini de portföyümüze katacağımızı belirtmek isterim. Ayrıca Derneğimizin çalışma alanıyla doğrudan ilgili olan TİKA ve YTB gibi kurumlarla ortak projeler gerçekleştireceğiz. Temel referansımız geçmişte yaptığımız projelerdir. Bunun için yeterli insan gücümüz, İngilizce bilen, çağı okuyan, daha önce bizlerle birlikte projeler yapmış, yüksek lisans/doktora yapan gençler ekibimizin içinde. O açıdan çok rahatız. Bir de şunu söylemek isterim ki, Bursamızda her yıl Derneğimizin öncülüğünde Balkan tarihini, kültürünü, politik gelişmelerini ele alan uluslararası bilimsel etkinlikler düzenlemek önceliklerimiz arasındadır. Yurtiçinden ve yurtdışından akademisyenlerin, araştırmacıların bizimle ilgili bilimsel çalışmalarını sunmalarının ve bunları basılı eserler olarak literatüre katacağımızın sözünü veriyoruz. Elbette ki bu temeller üzerine günlük hayata ilişkin pratik dokunuşlarımız da olacak. Her şeyden önce sahadan kopmayan bir Genel Başkan olma sözünü veriyorum. “Halkın sesinin Hakkın sesi” olduğunu dikkate alarak olağanüstü bir şey olmadıkça her hafta bir günümüzü bir göçmen mahallesinde hemşerilerimizle sohbete, diyaloğa ayıracağız.
Küresel pandeminin yarattığı ekonomik sorunları dikkate alarak üyelerimizden istihdam sorunu olan kişileri, iş arayanları Balkan sanayici ve işadamlarıyla buluşturmayı planlıyoruz. Göreve geldiğimizde Balkan kökenli sanayici ve iş adamlarımızın oluşturduğu SİAD’larımızla bir protokol imzalayarak bize başvuruda bulunan üyelerimizin CV’lerini havuza ekleyip onların erişimine açacağız. Tabanımızın temel beklentilerinden biri olarak son dönemde gündeme gelen çifte vatandaşlık işlemleri, Bulgaristan’da kalan gayrimenkullerin durumuyla ilgili dernek web sitemizde açıklamalarda bulunacağı gibi, buna ilişkin zaman zaman bilgilendirme toplantıları da gerçekleştirilecektir. Şehrimizde yaşayan Balkan kökenli öğrencilere kapılarımızı açacağız. Onları Derneğimize kazandırmaya, ilk başvuru noktalarından biri haline getirmeye çalışacağız. Elbette, bütün bunları yaparken şeffaf, hesap verebilir, liyakatli kadrolarla hareket edeceğiz. Akademisyeninden iş adamına, bürokratından doktoruna/mühendisine, saha insanından esnafına/gencine kadar bütün meslek gruplarını kapsayacağız. Ne var ki bu saydığım hususları gerçekleştirmek için BAL-GÖÇ’ümüze 13.03.2022 tarihli güncellemenin yüklenmesi gerekiyor” dedi.

‘KUCAKLAYICI, PROJE ÜRETEN BAL-GÖÇ’

Balkan Göçmenlerinin hak ettiği değeri görmesi ve BAL-GÖÇ’ün yeniden o ilk kuruluş yıllarındaki gibi etkin ve ses getiren bir dernek olması için Yenilik ve Değişim isteyen insanların arzusunu yerine getirmek için yola çıktıklarını ifade eden Kader Özlem, sözlerini şöyle tamamladı; “Yenilik ve Değişim kuruluş değerlerimize, ilkelerimize, özümüze sadık kalarak; geleceği kucaklamak ve özlenen camiaya ulaşmak için samimiyetle, inançla çıkılan bir yoldur. Bu çerçevede, insanımızın gönlüne ve desteğine talibiz. Takdir edersiniz ki bu camia çok büyük bir camiadır. Daha önce büyük işler başardı. Yine başaracaktır. Bizler ilk günkü heyecanla yola çıktık. Hayırlısıyla hizmet çıtasını en üst seviyeye çıkaracağız. Biz buna inanıyoruz. Kucaklayıcı ve bütünleştiren, gençleşen, topluma yol gösteren ve bilimsel, proje üreten ve ses getiren bir BAL-GÖÇ. Bütün bunları başaracağız. Balkan insanı neler başardı, yine başarır. Çünkü, başarı göçmenlerin kaderinde var.”

Weltew Home Mustafakemalpaşa

Kirmasti Kervan
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.