uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
21°C
Bursa
21°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
24°C

‘DEPREM BİLİNCİ GELİŞTİRİLMELİ’

‘DEPREM BİLİNCİ GELİŞTİRİLMELİ’


Kirmasti Kervan
04.03.2022 09:15
A+
A-

TMMOB Bursa Koordinasyon Kurulu, 1-7 Mart Deprem Haftası’na ilişkin ‘Depremlere karşı daha duyarlı, daha kararlı ve daha mücadeleci olmaya çağırıyoruz!’ konulu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er; “Doğal olan depremdir, doğal olmayan ise afettir” sözleriyle depreme karşı önlem çalışmalarının artırılması gerektiğini dile getirdi. 

1-7 Mart Deprem Haftası ile ilgili açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er, hasar verecek bir deprem yaşanmadan önce, gerekli önlemlerin alınması gerektiğine değindi.

Kervan Mobilya

‘RANTSAL KAYGILAR AFETE DÖNÜŞÜYOR’

Er, Türkiye’nin depreme hazırlığı ile ilgili açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Her yıl tekrarlanmakta olan ‘Deprem Haftası’ deprem başta olmak üzere tüm afetler konusunda toplumsal bilinçlenmeyi ve kamusal örgütlenmeyi hedeflemektedir. Fakat bu amacın ne kadar gerçekleştiği konusunda bizler ciddi kaygılar duymaktayız. Çünkü ülkemizde afet yönetimi konusunda çağdaş ülkelerde uygulanan strateji değişikliği benimsenmesine rağmen, deprem zararlarını azaltma çalışmaları yerine eski alışkanlarımıza dönerek günü kurtarma ve yara sarma politikalarının uygulandığına tanık olmaya başladık. Jeolojik olarak insanlık tarihinden daha eski olan depremler hem dünyada, hem de ülkemizde trajik ve travmatik vakalarla doludur. Bu felaketlerin bir kısmı henüz hafızalarımızdan silinmemiştir. Eski çağlarda Anadolu medeniyetlerinin yeşerdiği yerlerde kentler depremler sonucu ya yer değiştirmiş, ya da uygarlıklar tamamen yok olmuştur. Aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer alan ülkemiz ve bu kuşakta da önemli bir alanda kalan ilimiz geçmişte yaşadığı gibi, gelecekte de değişik büyüklüklerde depremleri yaşamaya devam edecektir. Ancak, biz biliyoruz ki, aslında bir doğa olayı olan deprem, düşük standartlarda sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme, bilimsel normlara dayalı olarak yapılması gereken arazi kullanım ve yer seçimi kararlarının rantsal kaygılara yenik düşmesi gibi faktörler nedeniyle afete dönüşmektedir. Yine biliyoruz ki, doğa kaynaklı olan depremleri önlememiz mümkün değildir, ancak, depremlerin birer afete dönüşmesini engellemek bizim elimizdedir. Bu güne kadar tercih edilmeyen, depremlere karşı hazırlıklı olma ve yüksek düzeyde zarar azaltma politikaları bu ülkenin önceliği olmalıdır. Çünkü; bugün, 1999 öncesine göre kentlerimiz depremlere karşı daha güvenli değildir. Afet risklerini azaltmaya yönelik ulusal afet politikaları hala oluşturulmamıştır. Afetlerle doğrudan ilintili yasalarda birçok eksiklik bulunmaktadır. Afet ve imar kanunlarının yeniden düzenlenmesi konusunda aradan geçen sürede hala birliktelik sağlanamamıştır. Denetlemek devletin göreviyken, gereken değişiklikler yapılmamıştır. Yapı denetim yönetmeliklerinde mutlaka yapılması ‘6306 sayılı yasa ve Kentsel Dönüşüm Projeleri’ depreme dirençli kentlerimiz yerine ‘kentsel imar rantlarını’ dönüştürmenin bir aracı olmanın ötesine geçememiştir. Afet risklerini azaltmaya yönelik bütçe kalemleri, fonlar oluşturulmamış, ayrılan bütçeler de deprem, önceden tespit etmek veya Kandilli’ den 1 dakika önce ölçebilmek gibi üzerine elzem olmayan konulara lüzumsuzca aktarılmıştır. Halkın afet bilinci ve afetlerle mücadele kültürünün geliştirilmesi için gerekli ve yeterli çaba gösterilmemiştir” dedi.


‘DEPREM DOĞALDIR’

1/100.000’lik planların Bursa’da henüz tamamlanmadığını, fay hatlarının 1/1000’lik planlara ise işlenmediğini kaydeden Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er sözlerini şöyle tamamladı; “Heyelan oluşmadan hiçbir tedbir alınmamakta ama her sene heyelanlar oluştuktan sonra gündeme gelmektedir. Ruhsat maliyetlerini azaltılarak vatandaşa kolaylık sağlanmalıdır. Üniversiteler, TÜBİTAK ve kent bileşenleri ile yapılan çalışmalar maalesef kentin güvenliğini sağlayacak sonuçların alınmasını sağlamamıştır. Aksine kendimizi tatmin edici çalışmalar şeklinde kalmıştır. Alınan bazı kararlar ise işin özüne, işin aslına uzak sonuçlardır. Mesela birçok belediyemizin depremleri önceden bilmek gibi çalışmalara binlerce lira harcaması, asli görevlerinin dışındadır. Devletin resmi haritalarla açıkladığı fay hatları ile ilgili hiçbir önlem alınmadığı halde, birçok çalışmanın yeni fay hatlarını bulma gayretine harcanması doğru değildir. Deprem haftası vesilesi ile yağışların başladığı zeminin suya doygun hale geldiği bu günlerde yapılaşma için yapılacak kazılarda daha dikkatli davranılmalıdır. Zemin kazısı başlamadan önce önlem alınmalıdır. Yoksa birçok defa yaşadığımız gibi önce kazı yapalım sonra önlem alırız mantığıyla gidilirse kentimizde heyelanları görmeye devam ederiz. Bilinmelidir ki, depremler jeolojik nedenlerle meydana gelen doğa olaylarıdır. Bu doğa olayı, bilimden, akıl ve teknikten uzak politikalar sonucunda birer afete dönüşmektedir. Bu nedenle, depremlerin afete dönüşmesini takdir-i ilahi, doğanın fıtratı, ‘Doğal Afet’ gibi görerek, önlem alınmasını engelleyen, ölümleri kaderimizmiş gibi gösteren anlayıştan kurtulmak; depremleri önlemenin mümkün olmadığını ancak zararlarını ortadan kaldırmanın veya azaltmanın mümkün ve bizim elimizde olduğu anlayışın; toplumsal bilince çıkarmak önem taşımaktadır. Biz biliyoruz ki doğal olan depremdir, doğal olmayan ise afettir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.