uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
30,9085
EURO
33,4368
ALTIN
2.011,76
BIST
9.344,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
10°C
Bursa
10°C
Az Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
13°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
19°C
Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Şükrü Erdem
Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Ahmet Beygirci

ÜRETİCİLERDEN SÜT FİYATINA TEPKİ

18.01.2024 14:09
A+
A-

Mustafakemalpaşa’daki binlerce süt üreticisi, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt tavsiye fiyatını 13,5 TL olarak açıklamasına isyan etti. 

USK’ya sert tepki gösteren süt üreticileri, sektördeki girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı. Boş süt güğümleri ile Heykel Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne gelen üreticilere, sektör temsilcileri ve siyasilerde destek verdi.

‘ÜRETİCİ HER GÜNE 16 LİTRE GERİDEN BAŞLIYOR’

Süt üreticileri adına bir açıklama yapan Veteriner Hekim Burak Gökmen, süt sektörünün resmi-özel tüm paydaşlarına çağrıda bulundu. Risk faktörleri 0 (sıfır) tutulduğunda üreticinin her sabah güne 16 litre süt geriden başladığını vurgulayan Gökmen; “ Çok acı bir durumla karşı karşıyayız. Bu gemi batarsa hepimiz mesulüz. Halkı hayvancılıktan soğutan, ithalata mecbur bırakan durumlardan acilen dönülmelidir ve bu fiyat dengesizliğine oransal anlamda bir netlik kazandırılmalıdır. Yem süt paritesi 1,5 bandında tutulmalı, buna istinaden bugün süt taban fiyatı en az 17 TL olmalıdır. Bu tepkiler artarak sürecektir. Yetkilileri bu taban fiyatında revizyon yapmaya ve bu fiyatın geçerliliğini 1 Ocak’tan itibaren almaya davet ediyoruz” dedi.

Mustafakemalpaşa’nın başlıca geçim kaynaklarından olan süt üretimi, ekonomik zorluklarla baş etmeye çalışan üreticiler için kritik bir konu haline geldi.


Weltew Home Mustafakemalpaşa

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) aldığı fiyat artışı kararı, sektördeki girdi maliyetlerindeki yükseliş ve genel ekonomik sıkıntılarla birleşince çiftçiler arasında memnuniyetsizlikle karşılandı. Çiğ süt tavsiye fiyatının 13,5 TL olarak açıklamasına tepki gösteren Mustafakemalpaşa’daki süt üreticileri, Heykel Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Süt üreticilerine, kooperatif temsilcileri, muhtarlar ve siyasilerde destek verdi.

‘BİR SORUNUMUZ VAR’

Süt üreticileri adına yaptığı basın açıklamasına şehitleri anarak başlayan Veteriner Hekim Burak Gökmen, sektörü ayakta tutmak için gece-gündüz çalışan üreticilerin emeklerinin yok sayıldığı bir dönem yaşadıklarını kaydetti. Gökmen; “Normalde bu tip konuşmalarda önce düstur gereği başkanlara sonra üreticilere ‘hoş geldiniz’ denir ama ben bu kez tam tersinden başlayacağım. Sevgili üretici kardeşlerim, birlik ve kooperatifi üyelerim ve başkanlarım, bugün burada ‘bir sorunumuz var’ demek için toplandık. Ben dâhil bizler, üretimin kalbindeki ana damarlarından olan hayvancılığın, gerektiğinde emekçisi, gerektiğinde sağımcısı, gerektiğinde bakıcısı,  gerektiğindeyse uykusuz kalarak bu sektörü ayakta tutmak için çaba harcayanı olarak burada toplandık. İçinizde biliyorum kendi hayvanını evladı gibi görenler var, doğum yapacağında sabaha kadar bekleyeni, buzağısını kurulamak için üstündekini çıkartanı hep gördüm, şahit oldum. Sizler bu hayvancılık sektörünü sadece maddiyat için yapanlardan değilsiniz, sizler benim gözümde emekçisiniz. Bir ineğim 1 litre süt üretmesi için yaklaşık 400 litre kan pompalaması gerekir. Bir dişi buzağının üretime katkı sağlaması için 23 ay geçmesi gerekir. Emekçilerin ne Ramazan ve Kurban bayramları ne de yaz tatili var. Bu sektör öyle bir sektör ki gerçek bir özveri ister, sabır ister, çalışmak ister. Bu sektörde mücadele edenlerin öncelikle emeklerine ve yüreklerine sağlık, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘BU GEMİ BATARSA HEPİMİZ MESULÜZ’

Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği 13,5 TL’lik fiyatı kabul etmediklerini ve itiraz hakkını kullandıklarını vurgulayan Burak Gökmen; “Gelelim asıl meseleye; buradaki herkesin aynı gemide olduğunu görüyorum, hepimiz aynı yerden karın doyuruyoruz. Bu gemi batarsa hepimiz mesulüz. Üreticinin olmadığı yerde ne veteriner hekim olabilir ne yem ticareti, ne de ekipman ticareti yapan olabilir, ne damızlık birlikleri, kooperatifler ne de Ulusal Süt Konseyi var olabilir. Yanlış giden bir şeyler var, hepimiz biliyoruz ama tek bir ses olmakta güçlük çekiyoruz. ‘Biz bir şey yapamayız ki’ diyerek sadece susuyoruz. Derdim kimsenin yerinde, koltuğunda değil, sadece burada bu durumdan rahatsız olan insanların varlığından, kişileri ve kurumları haberdar etmek için elçilik yapmaya çalışıyorum. Kahvelerde, köylerde sohbet ederken sizin dertlerinizi, sorunlarınızı paylaşmaya çalışan bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Bugün burada itiraz hakkınıza bir ses olmak için geldik ve toplandık. Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği 13,5 TL’lik fiyatı kabul etmiyoruz” dedi.

‘MALİYETLER SÜT ÜRETİCİLERİNİ EZİYOR’

Üreticilerin maliyetlerin altında ezildiğine dikkat çeken Gökmen; “Yıllık enflasyonun sözüm ona yüzde 65 olduğu, asgari ücretin yüzde 49 oranında zam aldığı, mazotun 22,6 TL’den 39’a geldiği yaklaşık yüzde 73 zamlandığı, 19 protein ortalama bir süt yeminin 350 TL’den 550 TL’ye geldiği, elektriğin kilovat değerinin yüzde 42 zamlandığı, samanın 30 TL’den 100 TL’ye, yine yoncanın 100 TL’den 170 TL’ye geldiği, veteriner hizmeti olan tohumlamanın oda fiyatının sperma ve yol ücreti hariç 290 TL’den 650 geldiği, bir de bunlara ek olarak Tarım BAĞ-KUR’undaki yüzde 49’luk artış ile 3950 TL’den 5900 TL olduğu bir girdi maliyetleri yığını altında kalan üretici kardeşimin karşılaştığı fiyat yüzde 17’lik bir artışa tabi oldu. Sadece yapılan zamlara istinaden konuşmuyorum, zammın yapıldığı tarihe kadar zaten üretici bu maliyetlerin altında 3-4 ay önce ezilmeye başlıyor. Süt fiyatları belirlendiği tarihin öncesinde girdi maliyetleri zaten her gün artmaya devam ediyor, tavsiye edilen fiyatın geçerlilik tarihi bile Ocak 1 değil” ifadelerini kullandı.

‘ACI BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Burak Gökmen; “Basit usul bir hesap yapalım ve bir günlük ortalama bir rasyon yazalım; 8 kg yem 88 TL,  2 kg saman 6 TL, 1 kg yonca 7 TL, 1.5 kg yulaf 6 TL,  22 kg silaj 44 TL, 1 kg arpa 10 TL. Toplam 161 TL üzerine mazot ve işçilik yüzde 20 koyduğumuzu varsayalım 195 TL, veteriner ve amortisman yüzde 10 koyarsak yaklaşık 220TL’ye yakın maliyet ile karşılaşıyoruz. Bu da yaklaşık 16 litre süte denk geliyor tabi risk faktörlerini 0 tuttuğumuz anda. Bu şu anlama geliyor, üretici sabah uyandığında güne 16 litre süt geriden başlıyor. Önce zarara girmemesi için bu farkı kapatması gerekiyor. Ortalama 20 litre süt veren bir işletmede bize kalan kâr 4 litre, yani yaklaşık 50 TL gibi bir sağmal inek için günlük kazanç. Kendi değeri 100.000 TL olan bir ticari ürünün getirisi günlük 50 TL, gerçekten acı bir durum. İşte bu yüzden bu ülkenin buradaki vatandaşını desteklemesi, ayakta tutması gerekir” açıklamasına bulundu.

‘EN AZ 17 TL OLMALI’

Kırsal bölgelerin hayvancılık, tarım ve orman sayesinde ayakta durabildiğini, 50 tane, 10 tane belki de 3 tane sağmal ile aile geçindirenlerin olduğunu belirten Gökmen, bu yüzden tekelleşmeye karşı ses yükseltmenin gerektiğinin altını çizdi. Burak Gökmen son olarak; “İşte bu yüzden köylü milletin efendisi kalmaya devam etmelidir. Bizim temsilcimiz olması gereken kişiler ve kurumlar, bakanlar, milletvekilleri, odalar, birlikler, kooperatifler, konsey temsilcileri, komite temsilcileri benzeri kurum liderleri ve yöneticileri sesimize kulak vermeli, bu ve bunun gibi halkı hayvancılıktan soğutan, bizi ithalata mecbur bırakan durumlardan acilen dönülmelidir ve bu fiyat dengesizliğine oransal anlamda bir netlik kazandırılmalıdır. Örneğin yem süt paritesi 1,5 bandında tutulmalı, buna istinaden bugün süt taban fiyatı en az 17 TL olmalıdır. Bu sektörde alın teri döken üreticilerin ve bu sektörden para kazanan meslek gruplarının devamlılığı için esas olan budur. Aksi takdirde Biga bölgesi, Aydın bölgesi, Konya-Sarayönü bölgesindeki gibi oluşacak tepkilere her gün Bursa-Mustafakemalpaşa’daki gibi tepkiler eklenerek devam edecektir. Yetkilileri bu taban fiyatında revizyon yapmaya ve bu fiyatın geçerliliğini 1 Ocak’tan itibaren almaya davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.