MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
17,9250
EURO
18,2579
ALTIN
1.023,28
BIST
2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
27°C
Bursa
27°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C
Pazar Parçalı Bulutlu
28°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C
Salı Az Bulutlu
29°C

BİLGİ TOPLUMU OLMA YOLUNDA STEM EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

BİLGİ TOPLUMU OLMA YOLUNDA STEM EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
26.07.2021 18:26
A+
A-

Bir seneyi geride bıraktığımız Korona salgını sürecinde ‘dijitalleşme’ ve ‘inovasyon’ gibi hayatımızda yıllardır var olan kavramların bu dönemde önemini ve gelecekte her birimizin yaşamında oynayacakları rolü daha yoğun hissettik. Neredeyse tüm seneyi evlerinde online aldıkları eğitimle tamamlayan öğrenciler ve öğretmenler zorunlu da olsa farklı bir tecrübeyi hep birlikte paylaştılar. Birçok üniversite daha şimdiden pandemi bitse dahi bazı derslerin müfredatta online verilmeye devam edeceğini duyurdu. İçerisinde bulunduğumuz  teknoloji ve dijitalleşme üzerine kurulan sistem sadece eğitimde değil iş sektöründe de farklı yetenek ve becerilere sahip insan gücü talep etmekte. Bu özelliklerle donanmış bireylerin son yıllarda popüleritesini iyice arttırmış STEM eğitimiyle bu sisteme entegre edilmesi bekleniyor.

STEM Nedir?

İngilizce olarak Science(Bilim/Fen), Technology(Teknoloji), Engineering(Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan STEM eğitim sisteminin asıl hedeflerinden biri bu disiplinler arasındaki ayrımı ortadan kaldırıp disiplinlerarası bir bütünleşme sağlamaktır. STEM ile birlikte eğitimde amaçlanan bir diğer hususta anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar sürecek yenilikçi bir eğitim tarzıyla sürekli sorgulayan, araştıran ve üretebilen  bir neslin yetiştirilmesidir. Geleneksel eğitimdeki öğretmen merkezli ve ezbere dayalı sistemden vazgeçerek öğrenci odaklı ve proje merkezli bir sistem getiren STEM eğitiminde eleştirel düşünebilme, problem çözme gibi beceriler küçük yaştan öğrencilere kazandırılmak istenmektedir.

Bilgi, teknoloji ve inovasyon çağında diğer toplumların gerisinde kalmamak için STEM eğitimine verilecek önem ülkemiz için büyük önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda yapılacak çalışmalar ileride sadece ülke ekonomisine katkı sağlamakla kalmayıp yeni yetişen bireylerin sorgulayan, eleştirme yeteneği olan, ve daha doğru kararlar verebilen kişiler olmasında da etkili olacaktır. STEM eğitiminin sunduğu araştırma ve proje tabanlı öğrenme sayesinde yeni yetişecek neslin farklı konular hakkında yorum yapabilme, bilgiyi değişik kaynaklardan araştırarak öğrenmeleri de beklenmektedir. Karşımızdaki kim olursa münakaşaya girmeden, üsluba uygun bir şekilde tartışabilme ve eleştirebilme toplum olarak erken yaşlarda öğrenmemiz gereken bir husustur. Farklı disiplinleri bir araya getiren bu eğitim sayesinde bireyler küçük yaşta  işbirliği yapabilme ve ekip çalışmasına dahil olmayı da öğreneceklerdir.  Sosyal farkındalık kazanma ve herhangi bir konu hakkında bilinçli kararlar alabilme günümüzde yeni yetişen nesilden beklenen davranışlar arasındadır. STEM eğitiminin sunacağı fırsatları iyi değerlendirebilen bireyler bu konuda da farklarını ortaya koyabilirler.

Sonuç olarak değişen dünya düzeninde bilgiye ve eleştirel düşünceye önem veren toplumların ilerlemesi daha hızlı olacaktır. STEM eğitimi oluşturacağı farkındalık sayesinde bu değişime toplum olarak bizlerin de ayak uydurmasına katkı sağlayacaktır.

Muradiye Sarnıç Tesisleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.