uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
30,9298
EURO
33,4701
ALTIN
2.020,13
BIST
9.344,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
13°C
Bursa
13°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Parçalı Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
Pazar Çok Bulutlu
16°C
Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Şükrü Erdem
Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Ahmet Beygirci

TEKGIDA-İŞ’TE 4’ÜNCÜ ‘ÖZ’ DÖNEMİ

TEKGIDA-İŞ’TE 4’ÜNCÜ ‘ÖZ’ DÖNEMİ
Ahmet Beygirci Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı30.03.2022 09:25 | Son Güncellenme: 29.03.2022 17:23
A+
A-

Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (TEKGIDA-İŞ) Mustafakemalpaşa Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu, geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

İşçi ve işveren vekillerinin yoğun katılım gösterdiği kongreye tek aday olarak giren TEKGIDA-İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, delegelerden güvenoyu aldı.

3’üncü dönemini geride bırakan Başkan Engin Öz, kongrede yaptığı konuşmada, sendikalaşmanın önemini vurguladı. İşçi kesiminin pandemi ve savaşın gölgesinde üretmeye devam ettiğini belirten Öz, gıdanın öneminin bugünlerde ülke gündeminde daha çok yer aldığına dikkat çekti.

TEKGIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel ise asgari ücreti ve emeklilik yaşını belirleyenlerin kendilerine ‘siyaset yapmayın’ dediğini aktararak; “İşçinin emeğine alın terine kim göz dikiyorsa karşılarına dikileceğiz” ifadelerini kullandı.

TEKGIDA-İŞ Mustafakemalpaşa Şubesi’nin 17’nci Olağan Genel Kurulu, 27 Mart’ta Garand Düğün Salonunda yapıldı.


Weltew Home Mustafakemalpaşa

Kongreye; TEKGIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel, Genel Sekreter Mustafa Akyürek, Genel Mali Sekreter Ali Bükülmez, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri İbrahim Ören ve Genel Eğitim Sekreteri Kemal Köse katıldı.

YOĞUN KATILIM

Kongrede işveren vekillerinden Tat Gıda İnsan Kaynakları Yöneticisi Birgül Diker ve Tat Gıda Üretim Yöneticisi Güngör Çevik; Türk-İş Bursa 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer; diğer sendikalardan TOLEYİS Genel Sekreteri Yücel Köksal, Dok Gemi-İş Anadolu Şube Başkanı İsmail Karaoğlan, Tarım-İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Gürçe, Teksif Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker, Türk Metal Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ali Noyan, Türk Metal Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Tüfekçi, Türk Metal Tofaş Şube Başkanı Ömürlü Bayram, Türk Metal Bursa 3 Nolu Şube Başkanı İsmail Türk, Türk Metal Bursa Emek Şube Başkanı Nizamettin Bilik, Türk Metal Gemlik Şube Başkanı Erdoğan Aydın, Petrol-İş Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, Tezkoop-İş Bursa Şube Başkanı Bülent Çetin, TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan ve Yol-İş Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Yıldız’da yer aldı.

Kongreye ayrıca, TEKGIDA-İŞ Adana Şube Başkanı İbrahim Sani Gökmen, Bursa Şube Başkanı Zeki Ertürk, Bursa Karacabey Şube Başkanı Ergün Çarıkçı, Eskişehir 1 Nolu Şube Başkanı Serdar Geneci, Eskişehir 2 Nolu Şube Başkanı Erdoğan Yörüksoy, Eskişehir 3 Nolu Şube Başkanı Yılmaz Taşpınar, Gebze Şube Başkanı Seyfullah Keskinoğlu, İstanbul Avrupa Yakası Şube Başkanı Turgay Koç, İstanbul Tuzla Şube Başkanı Fikret Yılmaz, İzmir 7 Nolu Şube Başkanı Ömer Atabey, Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, Manisa Şube Başkanı Yavuz Uçkıran, Rize Dosan Şube Başkanı Mustafa Yüksel, Samsun Şube Başkanı Cafer Erkoç, Trakya Şube Başkanı Aytaç Göçmen ile İstanbul Avrupa Yakası Şube Sekreteri Nesim Yetişir, İstanbul Avrupa Yakası Şube Mali Sekreteri Meryem Yücel, Örgütlenme Uzmanları Suat Karlıkaya ve Adem Çınkır’da katılım gösterdi.

SENDİKALAŞMA ÇAĞRISI

Divan Kurulu Başkanlığını Genel Teşkilatlandırma Sekreteri İbrahim Ören’in yaptığı kongrede, Divan Kurulu Üyeliklerine ise Genel Mali Sekreter Ali Bükülmez ve Genel Eğitim Sekreteri Kemal Köse seçildi. 

Kongrede, Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitleri başta olmak üzere iş kazalarında hayatını kaybeden işçiler ile yakın zamanda hayatını kaybeden TEKGIDA-İŞ eski Gebze Şube Başkanı Zeynel Öztaş’ın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Gündem maddelerinin oylanarak, yönetim ve denetim kurullarının ibra edildiği kongrede söz alan Türk-İş Bursa 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, Türkiye’ni 70’li yıllardan daha zor günler geçirdiğini belirterek, asgari ücret, zam ve kıdem tazminatı konularında açıklamalarda bulundu.

Sendikalaşma çalışmaları hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, üretime ve emekçiye destek olunması çağrısı yapan TEKGIDA-İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz ise emekçiler için örgütlü mücadelenin önemine işaret etti.

Öz; “ Kongreler bir tür bayram yeridir ve karnaval coşkusu içinde kutlanır. Yakın zamanlarda kaybettiğimiz değerli arkadaşlarımız anısına kongremizi bu coşkudan biraz uzak yapıyoruz. Yaşanan son gelişmeler bize gıdanın ve üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Savaş içinde olan bir ülkeden sıvı yağ getirilmeye çalışılıyor ve bunu başarınca, zafer kazanılmış gibi kutlama yapılıyor. Bizim gücümüz, örgütlü mücadelemizdir. Her platformda bunu anlatmaya, üretime ve emekçilere destek olunması çağrısı yapıyoruz. Kongremizin tüm emekçiler için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

‘BEDELİ İŞÇİ SINIFINA ÖDETTİRİLİYOR’

TEKGIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel ise konuşmasında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumun çalışma hayatına yansımalarını değerlendirdi.

Konuşmasında, eskiden Türkiye’nin kendi kendine yeten ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Genel Başkan Türkel, son 20 yılda izlenen kötü politikalar nedeniyle buğday, bulgur, patates ve canlı etin ithal eder edilir hale geldiğini, bunun bedelinin de işçi sınıfına ödettirildiğini söyledi.

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini belirten Türkel, istikrarlı bir yönetimin oluşturulmaması halinde ülkeyi daha da kötü günlerin beklediğini ifade etti.

‘İŞÇİNİN EMEĞİNE GÖZ DİKENLERİN KARŞISINA DİKİLECEĞİZ’

Konuşmasında, sendika başkanlarına yönelik ‘siyaset yapmayın’ eleştirilerine de değinen Genel Başkan Türkel; “Biz işçiler siyaset yapmazsak olmaz. Onlar siyaset yaparak bizleri soyarken bizlere bedel ödettirirken biz siyaset yapmayacağız, öyle mi? Biz siyaset yapmazsak onlar başımızda boza pişirmeye devam edecekler. Bize ‘Siyaset yapmayın’ diyenlere bir çift sözümüz var: Asgari ücreti onlar belirliyorsa, emeklilik yaşını onlar belirliyorsa, yediğimiz içtiğimiz her şeyi onlar belirliyorsa, hayatımızda yaşadığımız tüm olumsuzlukların sorumlusu bizi yönetenlerse biz mücadeleye devam edeceğiz. Ben işçi sınıfının parçasıyım, işçi sınıfına iyi bakmayana iyi bakmıyoruz. İşçinin emeğine alın terine kim göz dikiyorsa karşılarına dikileceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ŞİKÂYET EDENLER SENDİKALI OLMALI’

Çalışanların bir taraftan temel hak ve özgürlükleri olmadığından şikâyet edip diğer taraftan da sendikalardan uzak durduğunu aktaran Türkel, herkesin asgari ücretten şikayetçi olduğunu ancak asgari ücretin geçim ücreti olmadığını, insan emeğinin sömürülmemesi için belirlenen bir alt ücret olduğuna dikkat çekti. Türkel; “Dışarıdan hikâye okumak kolay. Çalışanlar sendikalı olursa taşın altına elini sokarsa ülke daha da demokratikleşir, yoksulluğun köküne kibrit suyu dökülür. Asgari ücretten şikâyet edenler bir an önce sendikalarda örgütlenmeli” dedi.

‘İŞTEN ATILANI YALNIZ BIRAKMAYIZ’

Genel Başkan Mustafa Türkel konuşmasında, örgütlenme çalışmalarına da değindi.

Uzun bir süre boyunca yürütülen mücadele sonunda Cargill ile masaya oturulduğunu ve yakın zamanda toplu iş sözleşmesinin imzalanacağı belirten Türkel, 10 ay süren grevden sonra da Belkarper’de toplu sözleşme imzalandığını belirtti. Genel Başkanı Mustafa Türkel, örgütlenmeyi önemsediklerini, örgütlenmeden dolayı işten atılan hiç kimseyi yalnız bırakmadıklarını sözlerine ekledi.

ÖZ’LE 4’ÜNCÜ DÖNEM

Başkan Türkel’in konuşmasının ardından yapılan oy verme işleminde TEKGIDA-İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, üyelerden tam destek aldı.

1 oyun geçersiz sayıldığı kongrede 116 oy alan Öz, 4 yıl daha TEKGIDA-İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanlığı’na seçildi.

4’üncü dönemine başlayan Öz’ün yönetiminde şu isimler görev aldı; Tuncer Demir (Sekreter), Ömürlü Ülufer (Mali Sekreter), Vedat Karahasanoğlu (Teşkilat Sekreteri), Cafer Sevinç (Eğitim Sekreteri).

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.