MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa BelediyesiKemalpaşa TatlısıMücadele HaberKöşe Yazarları
DOLAR
17,9390
EURO
18,2707
ALTIN
1.021,57
BIST
2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
27°C
Bursa
27°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
27°C
Pazar Parçalı Bulutlu
28°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C
Salı Az Bulutlu
28°C

UYUŞTURUCU İLE TOPYEKÛN MÜCADELE

UYUŞTURUCU İLE TOPYEKÛN MÜCADELE
27.06.2022 09:50
A+
A-

Bursa Sağlık Müdürlüğü, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü etkinliği kapsamında uyuşturucuyla mücadelede yapılması gerekenleri paylaştı.

Bursa Sağlık Müdürlüğü’nün duyurusunda, uyuşturucu madde bağımlılığının biyo-psiko-sosyal bir sorun olduğu göz önüne alındığında Sağlıklı Hayat Merkezlerinde sunulan hizmetlerin bireylerin madde bağımlılığından korunmasında önemli bir rol üstlendiği ve mücadele sürecine önemli bir katkı sunduğunun aşikar olduğu vurgulandı.

Bu kapsamda, madde bağımlılığına karşı aralarında Mustafakemalpaşa Sağlıklı Hayat Merkezi’nin de bulunduğu tedavi noktalarının önemine dikkat çekildi. 

Bursa Sağlık Müdürlüğü’nün Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı duyuru şöyle; “Bağımlılık, ülkelerin bu gününü ve yarınlarını tehdit eden ve bilhassa yeni yetişen kuşakları esir hale getiren oldukça kapsamlı ve farklı aşamalarıyla topyekûn mücadeleyi zorunlu kılan önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Kişinin ve toplumun madde kullanımını, satımını önlemek ve madde kullanımının önüne geçmek amacıyla ulusal ve uluslararası birçok yasal mevzuatlar ve çalışmalar ortaya konmuştur. Bunların en önemlilerinden biri de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 1987 yılında uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla ilan ettiği ‘26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’dür. Madde kullanım bozukluğu birey ve toplum açısından önemli bir hastalıktır. Madde kullanım bozukluğu bulunan bireylerin beyin yapılarında kimyasal ve fiziksel değişimler saptanmıştır. Madde kullanım bozukluğu tedavisi, belirli planı ve prensipleri içeren kapsamlı bir protokol ile sağlanmaktadır. Madde kullanım bozukluğu bulunan bireylerin bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul ederek tedavide uyulması gereken kurallar olduğunu bilmesi ve uyum göstermesi tedaviyi daha mümkün kılmaktadır. Madde kullanım bozukluğu, yaşam boyu devam eden, tedavi sonrası iyileşme ve uyum sağlamada süreklilik arz eden bir beyin hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Madde bağımlılığının insan ve toplum sağlığına olan zararları tüm dünyaca kabul edilmektedir. Bunlar arasında sağlık, ekonomik, adli, toplumsal, sosyal vb. sıralanabilmektedir. Bütün bunlara ek olarak, madde kullanımı yalnız kullanan bireyi değil ailesini ve tüm toplumu olumsuz yönde etkilemekte ve derin izler bırakmaktadır Bu bağlamda düşünüldüğünde, madde kullanan kişiler arasında suç işleme ve yasalara karşı gelme davranışının olması, madde bağımlılığının önemli bir toplumsal yönünü ve topluma olan zararlarını yansıtmaktadır. Küresel ve ulusal çapta yayınlanan raporlardan elde edilen veriler, uyuşturucu kullanım yaşının düştüğünü, ölüm oranlarının arttığını, tüm mücadeleye rağmen yeni psikoaktif maddelerin piyasaya sürüldüğünü göstermektedir. Bu verilere göre, bağımlılık yapıcı maddeler ve madde kullanımı ile mücadele, günümüzde çözüm bekleyen öncelikli sorunlardandır. Önemli ve önlenebilir söz konusu halk sağlığı problemine karşı yürütülen ve yürütülecek olan çalışmaların kararlılıkla sürdürülmesi, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, ebeveynlerin ve toplumsal dinamiklerin sürece dahil edilmesi büyük önem arz etmektedir.”

BAŞVURULABİLECEK MEKANİZMALAR-TEDAVİ MERKEZLERİ

Bursa’da bu bağlamda tedavi hizmeti sunan iki tedavi merkezi bulunduğu hatırlatılırken; “Bu merkezler Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet vermektedir. Bu merkezlerden biri ÇEMATEM (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) olup; madde bağımlılıklarından kurtulmak isteyen on sekiz yaş altı bireylere yönelik tedavi hizmeti sunmaktadır. Psikoterapiler, danışmanlık hizmetleri, eğitimler, el sanatları, spor vb. faaliyetler gerçekleştirilerek bağımlılıkların önlenmesi amaçlanmaktadır. Bir diğeri ise, AMATEM (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) olup; tedavilerin ön koşulu istekli olunmasıdır. Hastanın tedavi sorumluluğunu alması başarı için temel ve başlangıç aşaması kabul edilmektedir. Tedavi süreci ise hekim ve hastanın birlikte karar verecekleri bir çerçevede planlanmaktadır. Bursa Sağlık Müdürlüğü/Sağlıklı Hayat Merkezleri(SHM) Uyuşturucu madde bağımlılığının biyo-psiko-sosyal bir sorun olduğu göz önüne alındığında Sağlıklı Hayat Merkezlerinde sunulan hizmetlerin bireylerin madde bağımlılığından korunmasında önemli bir rol üstlendiği ve mücadele sürecine önemli bir katkı sunduğu aşikardır. Bu kapsamda ilimizde 9 ilçemizde 10 adet SHM bulunmaktadır. Bu ilçelerimiz; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, Karacabey ve Gürsu’dur” ifadeleri kullanıldı.

Muradiye Sarnıç Tesisleri

ALO 191 Hattı

Duyuruda; “Hatta uyuşturucu madde kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik gerekli bilgilendirmeler verilmekte, yönlendirmeler gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucu maddeyi bırakma konusunda kararsızlık yaşayan kişilerle motivasyonel görüşmeler gerçekleştirilerek, kişilere tedavi olmaları yönünde telkinler verilmektedir. Bağımlı kişilere ek olarak, yakınlarının (öğrencisi, çocuğu, eşi, komşusu vb.) madde kullanımından şüphe duyan kişilere de madde kullanımına bağlı görülebilecek davranış, duygudurum ve fiziksel değişiklikler hakkında uzmanlar aracılığı ile bilgi verilmektedir. Bunun yanında, madde kullanımı olan kişilerde yaşanabilecek süreçler (şiddet, gasp, istismar vb.) konusunda bilgilendirme de yapılmaktadır” sözlerine yer verildi.

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ (YEDAM) ÇALIŞMALARI

Ayrıca, YEDAM kadrosundaki uzman klinik psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarının iş birliğinde bağımlılık sorunu olan bireylere ücretsiz psikososyal destek verilmesi hedeflendiği bildirilirken; “Bağımlılık sorunu olan bireylerin, tıbbi tedavinin bir alt basamağı olarak iyileştirme/rehabilitasyon sunumunda, yeni bir dünya yerine kendi dünyalarını yaşanılır kılacağı bir seçenek içerisinde topluma kazandırılması hedeflenmektedir. Bursa YEDAM’a 115 numaralı ya da 0224 329 83 35 numaralı hatlardan ulaşılabilmektedir” denildi.

GENÇLİK VE AİLE DESTEK MERKEZİ (GADEM)

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı birimi olan GADEM’in de çeşitli maddelere yönelik bağımlılık geliştiren bireyler ve yakınlarına bilgi verme, yönlendirme yapma, danışmanlık sunma ve danışanı takip hizmeti sağladığı, GADEM’e 444 16 00 numaralı telefondan ulaşılabileceği anımsatıldı.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.